محله های ایرانی نشین مونترال کانادا قسمت اول

شهر مونترال از ??منطقه يا Borough تشکيل شده است که خود اين مناطق به بخش هاي کوچکتري تقسيم مي شوند. قبل از تصميم به مهاجرت کانادا اين نوشتار را بخوانيد . در اين نوشتار به معرفي آن دسته از مناطق شهر که ايرانيان بيشتري در آنها سکونت دارند يا به دلايلي مورد توجه ايرانيان است مي پردازيم.
منطقه ويل ماري
يکي از منطقه هاي ايراني نشين و بزرگترين منطقه شهر مونترال، ويل ماري يا Ville-Marie است که قسمت هاي مهم مرکز شهر يا Downtown و بخش تاريخي و فرهنگي مونترال يعني مونترال قديم يا Old Montreal را در برمي گيرد. يکي از مهمترين قسمت هاي اين منطقه تپه بسيار مشهوري است که مونت رويال نام دارد. در تاريخچه شهر مونترال آمده است اولين فرانسوي که وارد خاک کانادا شد و با راهنمايي بومي هاي منطقه بر اين تپه قدم گذاشت ژاک کارتيه Jacques Cartier نام داشت که آن را مونت رويال ناميد که نام شهر مونترال نيز از اين اسم مي آيد. ? سال بعد بنيان گذار شهر مونترال که پل مزونوف نام داشت صليبي عظيم روي اين تپه قرارداد تا نذري که کرده بود تا شهر تازه تاسيس از سيلي ويران گر نجات يابد را ادا کند. اين صليب هنوز از سواد شهر پيداست و يکي از نمادهاي شهر مونترال به شمار مي¬ رود.
بر دامنه اين تپه، پارک بسيار زيبا و بزرگي قرارگرفته که از قضا بسيار مورد علاقه ايرانيان مقيم مونترال است و از زماني که هوا گرم تر مي شود هميشه و بخصوص در تعطيلات آخر هفته مي توان گروه هاي بزرگ خانواده هاي ايراني را در اين پارک ديد. جشن سيزده بدر ايرانيان نيز در اين پارک برگزار مي شود.مناطق اطراف شيب غربي تپه مونت رويال يا منطقه westmount از گران ترين و اعياني ترين مناطق مونترال و حتي کانادا محسوب مي شود. ?? درصد از ساکنين اين منطقه انگليسي زبان هستند و ايرانيان زيادي نيز در اين منطقه زندگي مي کنند هرچند تعدادشان به حدي نيست که بتوان اين منطقه را ايراني نشين خواند. شهرت اين منطقه و خانه هاي مجلل و اشرافي آن باعث شده است جمع زيادي از دولت مردان سراسر کانادا خانه اي در اين منطقه داشته باشند.
منطقه Côte-des-Neiges/Notre-Dame-de-Grâce
منطقه مهم ديگر مونترال Côte-des-Neiges/Notre-Dame-de-Grâce است که يکي از منطقه هاي ايراني نشين است و بيشتر ايرانيان مقيم مونترال را در خود جاي داده است. البته اغلب خانواده هاي ايراني در بخش Notre-Dame-de-Grâce يا به اختصار NDG زندگي مي کنند. به طوري که اغلب فروشگاه هاي ايراني مانند فروشگاه اخوان?، رستوران ها و مراکز فرهنگي ايرانيان مثل فرهنگسراي سينا و مدرسه ايراني دهخدا در اين منطقه قرارگرفته است. اين دو منطقه هم از مناطقي است که جمعيت انگليسي زبان آن بيشتر است. (دوباره متذکر مي شويم که انگليسي زبان يا Anglophone به کساني گفته مي شود که در خانه به زبان انگليسي صحبت مي کنند اما در بسياري موارد به زبان فرنسه نيز آشنا هستند). اين منطقه به چندين دليل مورد توجه خانواده هاي ايراني قرارگرفته است. اول بافت چند فرهنگي يا multicultural اين منطقه و زياد بودن تعداد مهاجرين نسبت به جمعيت بومي است که زندگي در اين منطقه را آسان تر مي کند. دوم اين که اين منطقه درفاصله اندکي از مرکز شهر قرارگرفته است و با شبکه حمل و نقل عمومي بسيار وسيع و سريع، دسترسي به مرکز شهر را بسيار آسان مي کند در حالي که قيمت اجاره خانه نسبت به مرکز شهر بسيار کمتر است به طوري که هزينه يک «آپارتمان دو و يک دوم»، برابر هزينه يک «آپارتمان يک و يک دوم» در مرکز شهر مونترال با همان کيفيت است. دليل ديگر اين که اين منطقه بسيار مناسب براي زندگي خانواده هاست و امکانات آموزشي و فرهنگي وتفريحي بسيار زيادي براي کودکان و نوجوانان در اين قسمت شهر مهياست.منطقه NDG منطقه بسيار بزرگي است و محدوده هاي خوب و بد زيادي دارد که اجاره بها در آنها متفاوت است ولي به طور کلي اجاره يک واحد يک يا دو خوابه در بخش هاي خوب اين منطقه بين ??? تا ???? دلار است.
منطقه Côte-des-Neiges که درست مجاور NDG است نيز از مناطقي است که شايد بتوان گفت در رتبه دوم از نظر تعداد ساکنين ايراني در مونترال به شمار مي رود. اين منطقه نسبت به NDG کمي گران تر و کمي به مرکز شهر نزديک است به طوري که از خياباني به همين نام يعني «کت دو نِژ» تا دانشگاه کنکورديا که درست در مرکز داون تاون واقع است چيزي حدود ?? دقيقه پياده روي است. البته اين فاصله طوري نيست که بتواند شما را بخصوص در فصل سرد از استفاده از سيستم حمل و نقل عمومي بي نياز کند.آپارتمان هاي بزرگ و تمير با دورنماي بسيار زيبا از مشخصات اين منطقه است. در بخشي از خيابان «کت دو نژ» يعني در تقاطع آن با خياباني به نام Queen –Mary ساختمان هاي مسکوني اجاره اي قرارگرفته اند که محل اقامت تعداد بسيار زيادي از هم وطنان ايراني مي باشند. با اين که منطقه «کت دو نژ» به مرکز شهر نزديک تر است اما دسترسي به مراکز خريد در منطقه NDG بيشتر است شايد به همين دليل است که اين منطقه و مناطق مرکز شهر بيشتر مورد توجه دانشجويان ايراني است تا خانواده ها بخصوص که اين منطقه به دانشگاه مونترال نيز خيلي نزديک است. اجاره يک واحد يک يا دو خوابه در اين منطقه بين ??? تا ???? دلار است.
منطقه Côte Saint-Luc نيز منطقه کوچکي است که در مجاورت NDG قراردارد و از مناطق ايراني نشين مونترال محسوب مي شود اما درصد ايرانيان مقيم اين منطقه از منطقه NDG کمتر است. اين منطقه تنها ? سال است که به عنوان يک منطقه مجزا اعلام شده و مشخصات آن از نظر نزديکي به مرکز شهر و ميزان اجاره بها کم و بيش شبيه NDG است. در اين منطقه نيز درصد آنگلوفون ها از فرانکوفون ها بيشتر است (??درصد به ?? درصد) و بخش مهمي از جمعيت اين منطقه به مهاجرين يا آلوفون ها اختصاص دارد.

خدمات مهاجرت و خدمات تور

تور مراکش

تور بالی

گردشگری
خدمات سفر ،خدمات حمل و نقل

بدروم ،تور بدروم ، سفر به بدروم