کلیسای عیسی منجی در مسکو

پس از شکست ناپلئون در جنگ 1812، الکساندر اول تصمیم گرفت به مناسبت این پیروزی کلیسایی بسازد. قرار بود این بنا در تپه های وارابیف (که امروزه دانشگاه مسکو در آن جا قرار دارد) ساخته شود. ساخت بنا در سال 1826 به فرمان نیکلای اول متوقف و محل جدیدی برای آن درنظر گرفته شد. ساخت کلیسا در 1839 آغاز و در 1883 به پایان رسید. ارتفاع بنا 103/5 متر، قطر بزرگ ترین گنبد آن 25/5 متر و مساحت آن برای پذیرش 10 هزار نفر کافی بود.
در سال 1930 استالین تصمیم گرفت که کلیسا از بین برود و به جای آن کاخ شوراها ساخته شود. کاخ شوراها باید مرکز سیاسی و اجتماعی مسکو، کل اتحاد شوروی و نماد عظمت دوران سوسیالیسم می ­شد. طرح ساختمان شامل بنایی به ارتفاع 400 متر بود که در بالای آن مجسمه ای 100 متری از لنین قرار می­ گرفت که همچون مجسمه­ ی آزادی در نیویورک، داخل آن نیز قابل استفاده بود. مطابق طرح باید گرداگرد آن میدان بسیار عظیمی ساخته می ­شد که تمام خیابان های اصلی به آن ختم گردد. 6 ساختمان دیگر در 6 تپه­ ی مسکو ساخته می­ شد که مجموعه ­ی آن­ها و این کاخ، ارگ استالینی را می ساخت تا جانشین ارگ سابق یعنی کرملین شود.
کلیسا در دسامبر 1931 به کلی ویران گردید و در اواخر این سال برنامه­ ی ساخت کاخ آغاز شد. اما بنا به دلایل مختلف این کاخ هرگز ساخته نشد. در سال 1937 کار ساخت بنا آغاز شد اما بروز جنگ جهانی دوم کار را به تعویق انداخت و بعد از جنگ، برای ساخت و ساز محل­های مهم تری در پیش بود.
با مرگ استالین علاقه به طرح کاخ شورا به کلی در هم ریخت و در محل خاک­برداری گودال بزرگی درست شد که بعداً به استخر تبدیل گشت.
در سال­های بعد، با بررسی کارشناسان مبنی بر این که بخار آب حاصل از این استخر به اشیاء موزه­ ی هنری پوشکین که در مجاورت آن قرار داشت صدمه می زند، فکر استفاده از این محل برای کار دیگری قوت گرفت. تور روسیه
سقوط حکومت کمونیستی باعث شد که شهرداری مسکو درصدد احیای کلیسای قدیمی برآید. ساخت این کلیسا که دقیقاً از روی بنای قدیمی ساخته شده است، در 1992 مجدداً آغاز گردید و طی چند سال با کمک مالی شهرداری، مؤسسات خیریه و مردم بنا شد و اینک در مراسم مذهبی مورد استفاده قرار می­گیرد.

سایت رسمی: www.xxc.ru/english/index.htm 

خدمات مهاجرت و خدمات تور

تور مراکش

تور بالی

گردشگری
خدمات سفر ،خدمات حمل و نقل

بدروم ،تور بدروم ، سفر به بدروم