محله های ایرانی نشین مونترال کانادا قسمت دوم

در قسمت قبل، براي مهاجرت کانادا تعدادي از محله هاي شهر مونترال که بيشتر مورد توجه ايرانيان هستند معرفي شدند. در اين نوشتار به معرفي چند منطقه ديگر و خصوصا مرکز اين شهر پرداخته مي شود.
مرکز شهر يا Downtown
مرکز شهر مونترال که قطب تجاري اين شهر و استان کبک به شمار مي رود در شيب جنوبي تپه مونت رويال قرار گرفته است. همان طور که قبلا اشاره شد بزرگترين و مهم ترين خيابان شهر مونترال، خيابان شربروک است که بخش مهمي از اين خيابان در مرکز شهر امتداد يافته است. دو دانشگاه انگليسي زبان مونترال يعني دانشگاه مک گيل و دانشگاه کنکورديا که هردو از مهم ترين و مشهورترين مراکز آموزشي کبک و کانادا به شمار مي آيند هر دو در اين منطقه قرارگرفته اند. آسمان خراش هاي اين قسمت از شهر به بلندي آسمان خراش هاي ساير شهرهاي امريکاي شمالي نيست به دليل اين که مطابق قانون آسمان خراش ها و برج هاي مرکز شهر نبايد بلندتر از تپه مونت رويال به نظر برسد.يکي از جاذبه هاي شهر مونترال شهر زيرزميني آن است که در زير همين قسمت از شهر يعني داون تاون ساخته شده است. اين شهر يا underground city of Montreal بزرگترين شهر ساخته شده از اين دست است که بيش از ???? شرکت، رستوران، مغازه و حتي موزه و دانشگاه را در خود جاي داده است و همچنين بسياري از ساختمان هاي مسکوني و تجاري واقع در مرکز شهر از زير زمين به اين قسمت راه دارند به طوري که اگر شما ساکن يکي از اين ساختمان ها باشيد مي توانيد به آساني و با استفاده از مترو براي انجام امور اداري يا خريد بيرون برويد بدون اين که مجبور باشيد در هواي سرد بيرون قدم بگذاريد.مرکز شهر مونترال نيز مانند ساير شهرهاي بزرگ از شلوغي، ترافيک و ساير مشکلات بي نصيب نمانده است به همين دليل با اين که در اين قسمت از شهر دسترسي به مراکز اداري، تجاري و دانشگاه ها بسيار آسان تر و هزينه رفت و آمد کمتر است بيشتر خانواده ها ترجيح مي دهند در مناطق مجاور مرکز شهر سکونت داشته باشند و اقامت در اين منطقه بيشتر مورد توجه دانشجويان است. اجاره بها در اين منطقه طبيعتا از ساير قسمت هاي شهر گران تر است و واحدهاي آپارتماني از ساير نقاط شهر کوچکتر و قديمي تراست (هرچند مجلل ترين و گران ترين برج هاي مسکوني مونترال که از امکانات استثنايي و زيبايي چشم گيري برخوردار است نيز در اين منطقه از شهر ساخته شده و يا در حال ساخت است.) اجاره بها در اين قسمت از شهر مانند کت دونژ است با اين تفاوت که در مجموع، واحدهاي مشابه کوچکتر ساخته شده اند.
منطقه Westisland
اين منطقه همان طور که از اسمش پيداست در غرب مونترال قرارگرفته، هرچند بر خلاف اسمش جزيره نيست و بخشي از جزيره مونترال به شمار مي آيد. در واقع اين اسم غير رسمي است که به مناطق و بخش هاي غربي شهر داده شده و شايد دليل اطلاق نام جزيره به اين قسمت از شهر اين است که وست آيلند چه از نظر بافت فرهنگي و جمعيتي و چه از نظر مدل شهرسازي تفاوت اساسي با ساير قسمت هاي شهر دارد.اين بخش از شهر مونترال که خود متشکل از ?? منطقه است بافت جمعيتي چندفرهنگي دارد و تعداد مهاجرين در اين منطقه بسيار زياد است. زبان غالب در اين منطقه انگليسي است به طوري که در اين قسمت شهر افراد زيادي ديده مي شوند که به زبان فرانسه آشنايي اندکي دارند. بيش از ?? درصد مدارس انگليسي زبان دولتي شهر مونترال در اين منطقه قرارگرفته اند. شهرسازي وست آيلند نسبت به ساير بخش هاي شهر مدرن تر است، تعداد ساختمان ها و برج هاي بلند کمتر و تعداد خانه هاي مسکوني يک يا دوطبقه بيشتر است. خيابان ها بازتر و خيابان بندي ها متشکل تر و منظم تر است. قدمت مناطق اين محدوده بسيار کمتر از ساير قسمت هاي شهر است به طوري که عمر بعضي از مناطق به کمتر از ?? سال مي رسد.اين منطقه در سال هاي اخير توسعه بسياري يافته و جمعيت آن روز به روز در حال افزايش است. منطقه وست آيلند نيز از جمله مناطقي است که بسيار مورد توجه ايرانيان است با اين تفاوت که اکثر ساکنين ايراني وست آيلند را خانواده هايي تشکيل مي دهند که معمولا مدت بيشتري از اقامت آنها در کانادا گذشته است و اغلب مالک خانه هاي مستقل هستند تا ساکن آپارتمان هاي اجاره اي. اين خانواده ها که اغلب، سال هاي اوليه اقامت خود را در مناطقي مثل مرکز شهر يا NDG گذرانده اند بعد از چند سال اقامت به فکر خريد خانه افتاده اند در حالي که قيمت خانه در اين مناطق بسيار بالا بوده و در عين حال سبک و سياق ساخت خانه در قسمت هاي قديمي شهر زياد با سليقه ايراني که علاقمند به فضاهاي باز و بزرگ هستند سازگار نيست به همين دليل بسياري از اين خانواده ها به منطقه غربي شهر نقل مکان کرده اند تا بتوانند در خانه اي متناسب با بودجه و سليقه خود سکونت داشته باشند. در سال هاي اخير همگام با افزايش جمعيت اين منطقه، جمعيت ايرانيان مقيم وست آيلند نيز افزايش چشم گيري داشته است.مراکز فرهنگي، رستوران ها و فروشگاه هاي ايراني در منطقه وست آيلند کمتر هستند با اين حال يکي از بزرگترين فروشگاه هاي ايراني مونترال يعني فروشگاه اخوان در وست آيلند نيز يک شعبه بسيار بزرگ دارد و همين طور ديگر مدرسه ايراني مونترال در اين منطقه واقع است.طبيعي است دسترسي اين منطقه به مرکز شهر نسبت به مناطقي مانند کت دونژ و NDG سخت تر است و شبکه قطار زيرزميني يا مترو هنوز در اين قسمت از شهر ساخته نشده است با اين حال در سال هاي اخير شبکه حمل و نقل عمومي در اين بخش گسترش بيشتري يافته و امکان دسترسي به مرکز شهر را آسان تر کرده است.
يکي ديگر از مزاياي اين بخش شهر اين است که آپارتمان هاي اجاره اي نسبت به بخش هاي مرکزي شهر ارزان تر، تميزتر و جديدترهستند. اما در مجموع به تازه واردين توصيه مي شود در بدو ورود در مناطقي نزديک تر به مرکز شهر اقامت بگيرند مگر اين که دليل خاصي مانند يافتن شغلي در اين منطقه يا دلايل شخصي ديگر مانند زندگي در نزديکي دوستان و اقوام نزديک آنها را به اقامت در وست آيلند ناگزير سازد.

خدمات مهاجرت و خدمات تور

تور مراکش

تور بالی

گردشگری
خدمات سفر ،خدمات حمل و نقل

بدروم ،تور بدروم ، سفر به بدروم