نکاتی در باره اجاره کردن خانه در کانادا قسمت اول

معمولا تازه واردين به شهر مونترال بيشتر به دنبال اجاره يک واحد مسکوني در آپارتمان ها و مجتمع هاي مسکوني هستند. به نظر مي رسد اين انتخاب در بدو ورود بسيار مناسب باشد به دليل اين که اجاره خانه مستقل يا حتي طبقه هاي بالايي ساختمان هاي دوبلکس براي تازه واردين مشکلاتي را به همراه دارد که با توجه به ناآشنايي آنها به شرايط و محيط در سال و ماه هاي اوليه اقامت بر آنها تحميل مي شود و به جز در موارد بسيار کمياب توصيه نمي شود. ضمن اين که سکونت در مجتمع ها و آپارتمان ها بزرگ نسبت به آپارتمان هاي ? يا ? واحدي ارجحيت دارد زيرا نظم بهتري بر امور ساختمان برقرار است، از نظر امنيت بهترند و معمولا امکانات بيشتري دارند در حالي که از نظر قيمت تفاوت چنداني ندارند و براي تازه واردين مناسب تر هستند.
از طرف ديگر سکونت در آپارتمان هاي بزرگ بخصوص در مناطق ايراني نشين فرصت مناسبي است براي آشنايي و ارتباط با هم وطنان و استفاده از تجربه هاي آنها در برآوردن نيازهاي اوليه و روش مناسبي است براي غلبه بر احساس غربت در ماه هاي اول در مهاجرت کانادا و کمکي است به خوگرفتن تدريجي به محيط جديد. ضمن اين که سکونت در اين نوع آپارتمان ها به دليل برخورداري از بسياري از امکانات رفاهي، زندگي را براي تازه واردين بسيار آسان مي کند و از نظر هزينه نيز معمولا مناسب تر است. اولين نکته اي که در انتخاب محل اقامت مهم به نظر مي رسد شرايط شخصي و خانوادگي است؛ مسائلي مانند تعداد اعضاي خانواده، سن و موقعيت فرزندان، امکان داشتن وسيله نقليه و حتي دانستن زبان فرانسه. به عنوان مثال خانواده هايي که فرزند دارند و فرزندان آنها به سن مدرسه رسيده اند بهتر است حتما مدرسه هاي عمومي Public که در منطقه آنها قرار مي گيرند را بررسي کنند. همچنين اگر فرزندان خانواده در سن رفتن به کالج يا دانشگاه هستند حتما بايد موقعيت منزل نسبت به وسايل نقليه عمومي مثل اتوبوس، مترو و قطار در نظر گرفته شود بخصوص که در روزهاي سرد زمستان ايستادن يا راه رفتن در بيرون از خانه حتي براي چند دقيقه مي تواند مشکل باشد.
در مورد انتخاب محل سکونت به تفصيل و به تفکيک مناطق مختلف شهر مونترال در نوشتارهاي بعد صحبت خواهد شد اما تنها به اشاره کوتاهي اکتفا مي کنيم که بايد توجه داشت بعضي مناطق شهر مونترال کاملا فرانسوي نشين است و سکونت در چنين مناطقي در صورتي که آشنايي کافي با زبان فرانسه نداشته باشيد مي تواند بر شما تاثير بگذارد.ميزان اجاره بها به عوامل بسيار متعددي مانند منطقه اي که ساختمان در آن واقع شده، امکانات و تجهيزات ساختمان و نو يا قديمي بودن آن بستگي دارد .اما در يک تخمين بسيار کلي مي توان گفت ميانگين اجاره بهاي يک واحد مسکوني يک اتاق خوابه بين ??? تا ??? و دو اتاق خوابه بين ??? تا ???? دلار است. معمولا اين مبلغ تنها گرمايش خانه را نيز شامل مي شود و ساير هزينه ها را در بر نمي گيرد. هزينه هايي از قبيل برق، پارکينگ داخل يا خارج ساختمان، اينترنت و استفاده از تلوزيون کابلي که بايد در اين موارد سوال شود. همچنين امکان داشتن ماهواره، پذيرفتن مهمان براي مدت طولاني (بخصوص اگر مهمان شما وسيله نقليه داشته باشد به دليل اين که در اکثر مناطق شهر مونترال پارک کردن ماشين در کنار خيابان پس از نيمه شب تابع مقررات خاصي است و تنها با مجوز شهرداري امکان پذير است که بايد در مورد آن سوال شود اما بعضي ساختمان ها داراي پارکينگ مهمان يا Visitor Parking هستند.)همچنين اطلاعاتي در مورد امکانات رفاهي ساختمان مانند سالن ورزش يا استخر، داشتن سالن اجتماعات، مسائل امنيتي، برخورداري از وسايل اوليه زندگي (اجاق گاز، يخچال، خنک کننده، لباس شويي و خشک کن مجزا يا عمومي) در مورد هر ساختمان وجود دارد که نياز به بررسي دارد. نکته اي که بايد در مورد آخر اضافه کرد اين که در بعضي از آپارتمان هاي جديد در هر واحد بخشي از سرويس بهداشتي به لاندري يا رختشوي خانه اختصاص داده شده ولي در اغلب موارد شما خود ناچار به تهيه اين لوازم خانگي هستيد که خود هزينه اي را بر شما تحميل مي کند.نکته ديگري که بايد در مورد اجاره منزل بدانيد اين است که معمولا فردي که براي اجاره منزل اقدام مي کند شماره SIN خود را در اختيار صاحب خانه يا مدير ساختمان قرارمي دهد تا اعتبار Credit يا سابقه فعاليت هاي مالي او را بررسي کند و از خوش حسابي او اطمينان حاصل کند. با توجه به اين که سابقه اعتباري تازه واردين در کشور کانادا صفر است معمولا در موقع اخذ قرارداد شما نياز به يک ضامن (guarantor يا Co-Signer) داريد. اين ضامن مي تواند دوست يا فاميلي باشد که البته او نيز بايد از اعتبار و درآمد کافي برخوردار باشد. اگر شما نتوانيد کسي را زير اين عنوان بيابيد ممکن است مدير ساختمان يا صاحب خانه اجاره ? ماه (و يا بيشتر) را پيشاپيش و نقدا مطالبه کند. در خواست چنين مواردي به کيفيت ساختمان و ميزان تقاضا براي اجاره در آن فصل هم مربوط است و معمولا در فصولي که تقاضا براي اجاره بالاتر باشد، سخت گيري ها براي تازه واردان نيز بيشتر است.

خدمات مهاجرت و خدمات تور

تور مراکش

تور بالی

گردشگری
خدمات سفر ،خدمات حمل و نقل

بدروم ،تور بدروم ، سفر به بدروم