رانندگي در قبرس

توجه داشته باشید که رانندگی در قبرس از سمت چپ خیابان می باشد .بنابراین درتمام وسایل نقلیه سیستم رانندگی در سمت راست تعبیه شده است.
جاده های مسطح و صاف قبرس تحت استانداردهای بین المللی ساخته شده وشهرها و دهکده ها را به یکدیگر مرتبط می کنند.
اتوبان های چهار خطه , پایتخت قبرس , نیکوزیا را به شهرهای ساحلی لیماسول , لارناکا , پافوس و آیناپا متصل می کنند. جاده های فرعی و جنگلی نیز راههای ارتباطی مناسبی میباشند که خصوصا در فصل سردسال اقدامات ویژه ای در آنها انجام مشود.
(تور قبرس شمالی).

فرودگاه بين المللي لارناكا
در فاصله 5كيلومتري مركز شهر قراردارد و سرویس های قابل دسترس در فرودگاه عبارتند از: اطلاعات پرواز به صورت 24 ساعته ، اطلاعات جهانگردی از ساعت 8:30 الی 23:00 ، تبدیل ارز ، تلفن بین المللی سکه ای و کارتی ، کافه تریا ، روزنامه فروشی ، حمل و نقل با تاکسی بر اساس تاکسی متر ، اجاره ماشین با گواهینامه بین المللی ، دفتر برگشت مالیات خرید ، خدمات مسافرت برای معلولین، اداره پست ، دکتر ، پارکینگ ،استفاده از کارت های اعتباری ، خدمات ATM ، مرکز خرید DUTY FREE ، اجاره ماشین

مراكز تفريحي
اماكن تاريخي اطراف جزيره كه بازمانده اي از رم باستان مي باشد و موزه ها و همچنين نوار ساحلي جزء اماكن مورد بازديد توريست ها مي باشد.

ولتاژ برق
ولتاژ برق 220 ولت مي باشد، ولي پريزهاي برق از نوع سه شاخه مي باشد. در اكثر هتلها مي توانيد با پرداخت مبلغ آداپتور مربوطه آنرا دريافت و در صورت عودت آن در هنگام خروج پول آنرا پس بگيريد.

اطلاعات عمومي
قبرس از تاریخ اول ماه مه 2004 به عضویت اتحادیه ای اروپا در آمده است.
ورود, تملک و استفاده از مواد مخدر و روان گردن به حکم قانون شدیدا ممنوع است.
واکسیناسیون جهت سفر به قبرس لازم نیست.
آب شیر قابل نوشیدن می باشد.ولي توصيه مي گردد آب را خريداري نماييد.
واحد پول جمهوری قبرس, پوند قبرس است که به صد سنت تقسیم می شود اسکناس ها به صورت اسکناس های بیست, ده, پنج و یک پوندی می باشد.
بانکهای قبرس از ساعت هشت و نیم صبح الی یک بعداز ظهر برای عموم باز هستند. دستگاههای تبدیل پول اتوماتیک بیست و چهار ساعته فعال هستند. بانکهایی خاص در مناطق توریستی در ساعات بعد از ظهر نیز باز می باشند.
کلیه ی انواع داروهای بین المللی در داروخانه های سراسر قبرس قابل عرضه است.
تلفن: سیستم تلفن خودکار با 200 کشور دنیا ارتباط برقرا می کند. کارت تلفن را می توان از دفاتر پستی, کیوسکها و فروشگاههای سوقاتی خریداری کرد.
برداشتن اجناس عتیقه از کف دریا یا خارج کردن آنها از قبرس بدون گواهی صادرات مخصوص قبرس ممنوع می باشد.
بازدیدکنندگان باید به سنن دینی احترام بگذارند و از پوشیدن شلوارهای کوتاه یا لباسهای بدون آستین در کلیساها و دیرها خودداری کنند.
سفرهای کوتاه دریایی به جزیره ی یونان, مصر, لبنان, و سوریه را می توان با یکی از کشتی های مسافرتی با امکانات کامل و پذیرایی با قیمتی مناسب انجام داد.
دادن انعام در رستورانها و تاکسی ها و غیره دلخواه است اما همیشه ازآن استقبال می شود.
یکی از غذاهای خوش طعم محلی که قیمتی مناسب دارد " سوفلاکی ستین پیتا" می باشد که کبابی مخصوص در نانی نازک است.

نكات مهم
جرم در قبرس بسيار پايين است ولي هرگز جوانب احتياط را فراموش نكنيد، از پذيرفتن نوشيدني از افراد ناشناس خودداري نماييد. همچنين از اقامت در هر مهمانپذيري خودداري نماييد.
از صحبت كردن درباره مزايا و معايب تقسيم قبرس خودداري نماييد.
توصيه ميگردد آب آشاميدني را خريداري نماييد.
در طول روز حتما" از كرمهاي ضد آفتاب استفاده نماييد.
فرمان خودرو برخلاف ايران در سمت راست مي باشد و جهت رانندگي با خودروهاي اجاره اي حتما" به گواهينامه رانندگي بين المللي احتياج داريد.