مراکش

دليل قرمز بودن تمامي ساختمانها و بناها در اين شهر، شهر مراکش با نام شهر سرخ (حمرا) نيز شناخته مي‌شود اين شهر يکي از مهم‌ترين شهرهاي گردشگري کشور مراکش است و ميدان جامع فناي آن يا ميدان معرکه گيري از جاذبه‌هاي فرهنگي و گردشي مراکش است. مرکز شهر با نام Medina of Marrakesh در سال ???? جزو مناطق تحت حمايت يونسکو به ثبت رسيده است. در اين شهر نيمي از موتورسواران زن هستند. اگر چه در ساير شهرهاي مغرب نيز زنهاي موتور سوار ديده مي شوند ولي تعداد آنها در اين شهر قابل توجه تر است.
با توجه به اينکه اروپا مهمترين بازار صادارتي مراکش است، رکود اقتصادي حاکم براين قاره باعث افت رشد اقتصادي مراکش شده است. با اين وجود برداشت چشمگير محصولات کشاورزي در سال جاري از اثرات مهلک رکود اقتصادي خواهد کاست. در اين راستا دولت برنامه‌هاي سرمايه گذاري عمومي را در دستور کار خود قرار داده است.
تاريخ مراکش با بربرها آغاز ميشود، بربرها سکنه اوليه و اولين قومي بودند که از اواخر هزاره دوم قبل از ميلاد در اين منطقه ساکن شدند. در سال 146 قبل از ميلاد، هنگامي که روم باستان در طي گسترش امپراطوري خود، کارتاژ را تسخير کرد، بر اين منطقه نيز مسلط شد و شواهد حضور روميان در آنجا، همچنان در خرابه هاي ولوبيليس (Volubilis) وجود دارد. تور مراکش نوروز 95
در اين شهر مي توان واحدهاي مناسبي براي کرايه پيدا كرد. اکثر اين آپارتمانها داراي اتاقي به نام سالن مغربي است. اين اتاق به منظور پذيرايي از ميهمان به سبک خاص مغربي مبله مي شود. نقاشي ديوارها در مغرب به سبک ويژه ايست و توسط مل و رنگ به شکل براق و بدون بتونه انجام مي شود.
حمل و نقل عمومي در مراكش با استفاده از تاكسي،‌ اتوبوس و قطار امكان پذير مي باشد. اتوبوس ارزانتر و خاطره انگيزتر بوده و مي توان با جو شهر و مردم بيشتر آشنا شد. بيشتر تاكسي ها مجهز به تاكسي متر بوده ولي اغلب آنها كار نمكنند. پس حتما قبل از سوار شدن مبلغ را با راننده نهايي كنيد. استفاده از قطار راحتر ولي گرانتر مي باشد.