معرفی سوئد و جاذبه های گردشگری آن

سوئد، کشوری در شمال اروپا در شبه‌جزیره اسکاندیناوی است. از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنیا، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه‌است. نام این کشور در فارسی از نام آن در زبان فرانسوی (Suède) گرفته شده ‌است. پایتخت این کشور شهر استکهلم است. سوئد با مساحت ۴۴۹٬۹۶۴ کیلومتر مربع، سومین کشور بزرگ اروپا از نظر مساحت می‌باشد. جمعیت سوئد بیش از ۹٫۲ میلیون نفر است که تقریبا ۷٫۹ میلیون نفر آن را سوئدی‌ها تشکیل می‌دهند. این کشور با تعداد ۲۰ نفر در هر کیلومتر مربع از تراکم جمعیت پایینی برخوردار است که بیشتر این جمعیت نیز در جنوب سوئد مستقر هستند. همچنین بیش از ۸۵٪ مردم سوئد در ناحیه شهری زندگی می‌کنند. کشور سوئد از حکومت مشروطه برخوردار بوده و دولت به شکل پارلمانی اداره می ‌گردد. پادشاه در این کشور مقامی تشریفاتی است و کشور توسط نخست وزیر اداره می‌شود.مردم سوئد همراه با مردمان نروژ ایسلند و دانمارک از تبار هندواروپایی بوده و تبارشان به وایکینگ ها می ‌‌رسد. زبان سوئدی از خانواده ی زبان های هندواروپایی شاخه ی ژرمنی است و با زبان‌های نروژی و دانمارکی نزدیکی دارد. این سه زبان بسیار به هم نزدیک بوده و اغلب گویشوران آن‌ها می ‌توانند هر کدام به زبان خود با هم ارتباط زبانی برقرار کنند.

Sweden- سوئد

Sweden- سوئد

گرونا لوند
پارک تفریحی و بسیار محبوب "گرونا لوند" در استکهلم برای صد و بیست و هشتمین سال پیاپی دروازه های خود را در آستانه بهار و آمدن تابستان بروی مردم و بخصوص کودکان، نوجوانان و جوانان که از طرفداران درجه یک آن هستند باز خواهد کرد. در پارک تفریحی گرونا لوند که بصورتی بسیار زیبا در کنار آب واقع شده است از ماشین های عظیم الجثه بازی و تفریح، کازینو، فعالیت های گوناگون تا رستوران های مختلف با غذاهای متنوع وجود دارد و همچنین کنسرت های متعددی توسط خوانندگان داخلی و خارجی در هوای فرح بخش بهار و تابستان استکهلم بر روی سن بزرگ آن اجرا می گردد. در واقع تا پارک تفریحی گرونا باز نشده باشد تابستان واقعی به استکهلم نیامده است.

که واستن
"که واستن"( Kvasten) در زبان سوئدی به معنی جارو و یا جاروی جادوگران است و این نام از این روی بر این قطار "صعود و فرود" نهاده شده است که گفته می شود افرادی که بر آن سوار می شوند احساس نشستن بر روی جاروی جادوگران و پاهای آویزان را دارند. قطار "که واستن" به طول 400 متر و ارتفاع 20 متر در محدوده مابین "خانه ارواح" و "قطار آبی" نصب شده است و بخشی از آن بر روی آب قرار می گیرد. و چرخ و فلک بزرگی که در این محل قرار داشت برای همیشه تعطیل و روانه قبرستان شده است. جهت سوار شدن به "که واستن" باید حداقل 110 ساتی متر قد داشته باشید. این شرط برای اکثر دیگر ماشین های تفریحی پارک گرونا لوند 120 و 140 سانتی متر قد است. هزینه احداث این بازی جدید 55 میلیون کرون بوده و در ساختمان آن 200 تن آهن و بیش از 3000 پیچ و مهره بکار رفته است. مدیر پارک تفریحی گرونا لوند با خنده به خبرنگاران می گوید که "طبق یک سنت قدیمی اولین کسی که اجازه سوار شدن بر روی ماشین های تفریحی تازه احداث را دارد مهندس طراح آن است". در واقع اگر مهندس طراح جرات سوار شدن بر روی ماشین ساخته خودش را نداشته باشد، چه توقعی می توان از دیگران داشت؟

Sweden- سوئد

"فریت فال " سقوط آزاد با 110 کیلومتر سرعت
یکی دیگر از پر طرفدار ترین ماشین های تفریحی در پارک تفریحی گرونا لوند، "فریت فال " نام دارند که یکی از مرتفع ترین "سقوط های آزاد" در سطح جهانی را در اختیار بازدیدکنندگان قرار خواهد داد. البته دسته ای که دل و جرات سوار شدن آن را داشته باشند. "فریت فال " 80 متر ارتفاع دارد و شما را در حالی که زیر پایتان خالی است با سرعت 110 کیلومتر در عرض چند ثانیه به پایین پرت می کند!

ورود مجانی برای همه سالمندان بالای 65 سال
ورود مجانی و رایگان برای بابا بزرگ ها و مامان بزرگ ها و کلاً همه سالمندان بالای 65 سال به پارک تفریحی گرونا لوند را فراموش نکنید. این امکان از سال گذشته به مرحله اجرا گذاشته شد. بنابراین امسال هر وقت به گرونا لوند می روید فراموش نکنید که بابا بزرگ ها و مامان بزرگ ها رو هم همیشه با خودتان ببرید، برای آن ها دیگر پرداخت ورودی لازم نیست.

قیمت ورودی به پارک

تا 3 سال: ورود مجانی و همه بازی ها مجانی

4 تا 6 سال: ورود مجانی

7 تا 64 سال: 70 کرون

65 به بالا: رایگان

البته مبالغ بالا تنها ورودی به پارک است. هر بار وارد این پارک تفریحی می شوید، خصوصاً به همراه کودکان، آماده آتش گرفتن مبلغ قابل توجهی از پول کیفتان باشید.

توجه
در طی ساعات 18.30 الی 20 روزهایی که کنسرتی در پارک تفریحی گرونا لوند برگزار می شود، هم بازنشستگان مجبور به پرداخت ورودی خواهند بود و هم قیمت ورودی عادی دوبل می گردد (ورودی 140 کرون). بنابراین اگر مایل به شرکت در کنسرت ها نیستید همیشه قبل از رفتن به گرونا لوند چک کنید که در آن شب کنسرتی برنامه ریزی نشده باشد تا در ساعاتی که ورودی به پارک دوبل است وارد آن نشوید. از طرف دیگر شب های کنسرت در گرونا لوند از شلوغترین و پر هیجان ترین شب های تابستانی این پارک است.

کارت فصلی سبز رنگ
شما همچنین می توانید با خرید کارت های ویژه ای (Säsongskort) به مبلغ 120 کرون تا پایان فصل بصورت رایگان وارد پارک تفریحی گرونا لوند شوید. با دارا بودن این کارت 10 درصد نیز تخفیف نیز در ورودی دوبل روزهای کنسرت دریافت خواهید نمود.

دستبند سواری
کودکان و نوجوانان و دیگرعاشقان پارک تفریحی گرونا لوند می توانند با خریدن یک دستبند سواری(Åkband) برای یک روز به مبلغ 280 کرون به مدت یک روز تا حدی که توان دارند از همه امکانات تفریحی گرونا لوند استفاده کرده و هر چند بار که دلشان می خواهد (و توانشان اجازه می دهد) سوار همه ماشین های تفریحی پارک گرونا لوند شوند. تنها استثنا در این زمینه "خانه ارواح" است که ورودی به آن همیشه جداگانه و به مبلغ 40 کرون پرداخت می گردد. دستبند سواری دیگری نیز وجود دارد که تنها از ساعت 7 غروب به بعد قابل استفاده است اما قیمت آن نیز به مراتب ارزانتر و فقط 200 کرون است.

کارت طلایی سواری
اگر یک "کارت طلایی سواری" (Guldkortet) به قیمت 1199 کرون خریداری کنید در تمامی مدت باز بودن پارک گرونا لوند در طی تابستان قادر به ورود مجانی به آن و دریافت یک دستنبد سواری برای هر روز هستید. موارد بالا تنها چند نمونه از انواع مختلف استفاده از امکانات این پارک تفریحی است.

در وب سایت این پارک آلترناتیوهای دیگری نیز در این زمینه از قبیل امکان خرید کوپن های مختلف وجود دارد. بطور کلی هر چه قدر بهای استفاده از امکانات تفریحی پارک را تک تک پرداخت کنید قیمت گرانتری را پرداخت خواهید کرد و هر چقدر تعداد بیشتری را بصورت همزمان و "دسته کوپن" خریداری کنید قیمت ارزانتری را پرداخت خواهید نمود. پارک تفریحی گرونا لوند از اماکن تفریحی است که بیش از هر مکان دیگری در تابستان مورد بازدید سوئدی ها و جهانگردانی که از استکهلم بازدید می کنند قرار می گیرد. در وب سایت مفصل گرونا لوند می توانید به زبان های سوئدی و انگلیسی در مورد همه امکانات این مجموعه تفریحی عظیم اطلاعات دقیق و جامع کسب کنبد.

پارک تفریحی گرونا لوند تا آخر تابستان باز است و پس از آن دوباره از تاریخ 21 سپتامبر و فرا رسیدن فصل پاییز به خواب زمستانی فرو می رود تا خود را برای بهار و تابستانی دیگر آماده سازد. گرونا لوند البته بزرگترین پارک تفریحی سوئد نیست و در مقابل پارک تفریحی عظیم "لیسه بری" در شهر گوتنبرگ در غرب سوئد که بزرگترین پارک تفریحی شمال اروپا بشمار می رود قادر به عرض اندام نیست. از دیگر پارک های تفریحی مشهور سوئد می توان از سومارلند (سرزمین تابستان) که از بازی های آبی تشکیل شده و در شهر اسکارا در مرکز سوئد قرار دارد نام برد. در سایت اینترنتی این سه پارک بزرگ تفریحی سوئد می توانید آخرین اطلاعات در مورد این پارک ها را کسب کرده و نیز با خرید کارت های مخصوص در طول تمامی فصل بهار و تابستان از تخفیف های ویژه جهت بازدید از آن ها بهره مند شوید.

"کازمونوا" ( نمایش فیلم در بزرگترین انداره جهان)
حیف است که از استکهلم دیدن کرد اما سری به سالن سینمایی "کازمونوا" نزد. سالن سینمایی "کازمونوا" در استکهلم تنها سالن سینمایی IMAX در سوئد است که قادر به نمایش بزرگترین اندازه فیلم در جهان است که بر روی یک پرده نمایش عظیم الجثه که بصورت یک گنبد طراحی شده و 760 متر مربع وسعت پرده آن است نمایش داده می شود. این گنبد سینمایی غول پیکر علاوه بر پرده 760 متر مربعی خود، 11 متر بلندی و 23 متر نیز قطر دارد و متعلق به موزه تاریخ طبیعی استکهلم است. در کازمونوا فیلم های مختلف علمی و طبیعی به صورتی با شکوه و چشمگیر بر روی پرده می روند. فیلم های کازمونوا متفاوت بوده و هر از چندی فیلم های علمی جدید به آن اضافه می شود. مخارج تهیه چنین فیلم هایی که مناسب نمایش بر روی این پرده گنبدی عظیم باشند بسیار گزاف است و زمان زیادی نیز می برد. برخی از فیلم های این مجموعه بصورت "سه بعدی" نمایش داده می شود. آمیخته شدن صدا و تصویر پروژکتورهای تاسیسات عظیم این مجموعه به بیننده تلقین می کند که خود در متن فیلم قرار دارد. کازمونوا شما را به نقاطی می برد که که اکثریت مردم جهان تنها در تخیل خود قادر به قدم گذاشتن به آن بوده اند. در کازمونوا می توانید تجربه پرواز بر روی زیباترین مناظر طبیعی جهان را تجربه کنید، به دنیای جذاب اعماق اقیانوس ها سری بزنید، مانند یک فضانورد به دنیای شگفت انگیز خارج از کره زمین سفر کنید و یا به گذشته ای دور برگردید و به تماشای زندگی دایناسورهای غول پیکری بنشینید که نسلشان میلیون ها سال قبل منقرض شده است. مشاهده فیلم های کازمونوا علاوه بر بزرگسالان برای کودکان و نوجوانان نیز بسیار جالب توجه خواهد بود. آنان علاوه بر هیجان دیدن فیلم ها بر روی این پرده عظیم، بواسطه علمی بودن محتوای فیلم ها به معلومات خود نیز اضافه خواهند نمود. تماشای فیلم های کازمانوا برای افراد بالای 5 سال مجاز است. همچنین موزه تاریخ طبیعی استکهلم نیز در مجاورت "کازمونوا" واقع شده که دیدار از آن نیز خالی از لطف نخواهد بود.

گلوبن، بزرگترین ساختمان کروی جهان
ساختمان گلوبن، بزرگترین ساختمان کروی جهان است و بواسط عظمتش از هر نقطه استکهلم دیده می شود و 60000 متر مربع مساحت، 110 متر شعاع و 16000 نفر گنجایش دارد. از برنامه های بزرگ اجرا شده در گلوبن می توان از کنسرت های مدونا، بریتنی اسپیرز، راکست، آبا، پاواروتی، فرانک سیناترا، بروس اسپرینگزتین، یو تو، پینک فلوید، فیل کالینز، راد استوارت، دایانا روس، اسپایس گرلز، بک استریت بویز، باب دیلان، بازدید پاپ ژان پل دوم، بازدید دالایی لاما، جشن پنجاهمین سالروز احداث سازمان ملل متحد، مسابقه بزرگ موسیقی اروپا و کنسرت های ام تی وی یاد کرد. محاسبه شده است که اگر یک شیر آب را باز کنیم تا گلوبن را پر از آب نمائیم این کار مدت 40 سال به طول خواهد انجامید.

در میان مهاجرین کشور سوئد، این تنها ایرانیان بوده اند که توانستد افتخار داشتن هنرمندان خود در گلوبن را داشته باشند. گوگوش اولین بار در 13 ژانویه 2001 و سپس در مارس همان سال در گلوبن به اجرای دو کنسرت فراموش نشدنی پرداخت که در آن علاوه بر هزاران ایرانی از سوئد و دیگر کشورهای اسکاندیناوی و شمال اروپا، تعدادی از نمایندگان پارلمان سوئد و دیگر مقامات دولتی این کشور نیز دعوت گردیده و در آن شرکت داستند. این کنسرت در گلوبن مورد توجه گسترده رسانه های سوئد قرار گرقت و قسمتی از آن از بزرگترین شبکه های تلویزیونی اسکاندیناوی نیز پخش شد. در سال های اخیر داریوش و گروه آریان نیز در این سالن کنسرت برگزار کردند که با استقبال خوبی مواجه شدند. بیشترین رکورد تعداد تماشاچی در گلوبن متعلق به کنسرت "بروس اسپرینگزتین" خواننده پاپ و راک آمریکایی است که در تاریخ 17 ژوئن 1992 تعداد 16337 نفر را در خود جای داده است.

تالار شهر استکهلم و محل اهدای جایزه نوبل
برنده شدن جایزه نوبل بالاترین افتخاری است که می تواند در سطح بین المللی نصیب یک دانشمند گردد و شهر استکهلم هر ساله در ماه دسامبر که هنگام معرفی نام برندگان جایزه نوبل و سپس اعطای این جایزه پر افتخار به آن ها می رسد در معرض توجه جهانی قرار می گیرد. جوایز نوبل در طی مراسمی بسیار مجلل و با شکوه و با حضور پادشاه و ملکه سوئد هر ساله در تاریخ 10 دسامبر در تالار تاریخی شهر استکهلم به برندگان آن اهدا می گردد. تالاری که مانند میدان آزادی در تهران سمبل شهر استکهلم به شمار می رود و بازدید از آن همواره در لیست "واجبات" جهانگردانی که از استکهلم دیدن بعمل می آورند قرار دارد. مراسم نوبل همواره در "تالار آبی" و نیز "سالن طلایی" تالار شهر استکهلم برگذار می شود. محلی که برجسته ترین دانشمندان جهان در طی بیش از یک قرن پر افتخارترین جایزه علمی جهان را دریافت نموده اند. برج تالار شهر استکهلم نیز که 106 متر بلندی دارد یکی از بهترین مناظر از شهر استکهلم را در مقابل دید شما قرار خواهد داد.

Sweden- سوئد

در هر سال برجسته ترین دانشمندان، محققین و ادبای جهان که افتخار دریافت جایزه نوبل نصیب آنان شده است در ضیافت مجلل شب نوبل که در تالار باشکوه شهر استکهلم برگزار می گردد جوایز خود را با حضور پادشاه، ملکه، دیگر اعضای خانواده سلطنتی و میهمانان بلند پایه از سراسر جهان دریافت خواهند نمود. مبلغ جایزه بنیاد آلفرد نوبل مبلغ 10 میلیون کرون (حدود یک و نیم میلیارد تومان) برای برنده هر رشته است. مراسم ضیافت نوبل از تلویزیون سراسری سوئد و از دیگر تلویزیون های دنیا بصورت مستقیم پخش می گردد و از سایت اینترنتی رسمی بنیاد آلفرد نوبل نیز قابل مشاهده است. مراسم اعطای جایزه نوبل در استکهلم در دو بخش صورت می گیرد: در بخش اول مراسم که در بعد از ظهر روز 10 دسامبر صورت می پذیرد برندگان، لوحه افتخار و نیز مبلغ هنگفت 10 میلیون کرونی جایزه را از دست کارل گوستاو شانزدهم پادشاه سوئد دریافت می کنند. در بخش دوم که برای بسیاری دیدنی ترو تماشایی تر است مراسم ضیافت سطنتنی در تالار استکهلم است که با شرکت میهمانان بلند پایه از سراسر جهان و با شرکت برندگان جایزه نوبل و در حضور خانواده سلطنتی سوئد برگزار می شود. چنانچه در کشوری زندگی می کنید که مراسم اعطای جوایز نوبل و نیز ضیافت سلطنتی نوبل را از تلویزیون پخش نمی کند امروزه حتی می توانید مراسم آن را بصورت مستقیم از وب سایت نوبل نیز تماشا و دنبال کنید.

Sweden- سوئد

بیش از صد سال تاریخ، یادآور اهمیت جایزه نوبل است. آلفرد نوبل، شیمیدان سوئدی قرن 19 که در پی اختراع دینامیت ثروت هنگفتی اندوخت و آن را بنیان جوایزی نهاد که ربودن آن امروزه بزرگترین آرزوی هر دانشمند برجسته در سراسر جهان است. آلفرد نوبل منحصراً به کاربرد غیر نظامی اختراع خود در اموری مانند ایجاد کانال ها، استخراج مواد معدنی و فعالیت های ساختمانی علاقه مند بود. مهندسان نظامی برای این اختراع نیز مانند بسیاری دیگر از اکتشافات موارد استفاده دیگری یافتند. آلفرد نوبل بعنوان یک دانشمند خود آموخته و بدون مدرک دانشگاهی مایل بود دانشمندان بلند پرواز را تشویق کند. در نتیجه تصمیم گرفت ثروتش را در اختیار بنیادهای سوئدی بگذارد که مایل باشند به افراد برجسته در رشته های فیزیک، شیمی، پزشکی و ادبیات جوایزی اعطا کنند. اما در اواخر زندگی، دوست اتریشی نوبل، بارونس برتا فون ساتنر، اورا برانگیخت تا جایزه ای هم به ارتقاء صلح اختصاص دهد.

همچنین بانک مرکزی سوئد نیز هر ساله مبلغی را در اختیار کمیته نوبل قرار می دهد تا هر ساله به افراد برجسته در علم اقتصاد اعطا گردد. جوایز نوبل توسط آکادمی نوبل و موسسات وابسته به آن تعیین می شوند. از جمله جایزه نوبل در رشته پزشکی توسط هیئت علمی بیمارستان و مجوعه علمی عظیم دانشگاه "کارولینسکا" در استکهلم هر ساله به آکادمی نوبل پیشنهاد می گردد. فقط جایزه صلح نوبل، بنا به خواست آلفرد نوبل، توسط یک کمیته پنج نفری که به وسیله پارلمان نروژ تعیین می شوند انتخاب می گردد. اعضای دولت( و همچنین از سال 1977 خود اعضای پارلمان) حق عضویت در این کمیته را ندارند. هر چند که آلفرد نوبل جایزه را با این هدف که به افراد جوان اعطا شود بنیان گذاشت تا به این وسیله برای آن ها انگیزه ای بوجود آید، اما جوایز غالباً به اشخاص سالخورده تر به خاطر کارهایی که در گذشته انجام داده اند تعلق گرفته است. میانگین سن دریافت کنندگان تاکنون 63 سال بوده است. با این همه اخیراً روندی در جهت انتخاب برندگان از میان نامزدهای جوان تر که میانگین سن آنان 50 سال است پدید آمده است. کوشش کمیته از این پس ممکن است مصروف بر این باشد تا افرادی را انتخاب کند که آنقدر جوان باشند که بتوانند کار خود را تا مدتی ادامه دهند. در مدت بیش از 100 سالی که از اعطای جوایز نوبل می گذرد این جایزه به گونه ای مورد بزرگداشت قرار گرفت که حتی در تصور نیز نمی گنجید.

موزه و رستوران Vasa
واسا تنها کشتی بازمانده از قرن 17 موجود در جهان است. بیش از 95 درصد از قطعات اصلی آن حفظ و با صد ها مجسمه کنده کاری شده تزئین شده است، Vasa حقیقتاً یک گنجینه هنری منحصربه فرد و یکی از پر طرفدارترین جاذبه های گردشگری در جهان به شمار می رود. این کشتی در موزه ای اختصاصی در استکهلم به نمایش در آمده که جایگاه نُه نمایشگاه وابسته، یک فروشگاه دیدنی و رستورانی ممتاز می باشد. فیلم تهیه شده درباره Vasa را می توان به شانزده زبان مختلف تماشا کرد. تعداد بازدیدکنندگان موزه Vasa از تمامی موزه های دیگر در منطقه اسکاندیناوی بیشتر است. شاید به جرات بتوان گفت که سفر کردن به استکهلم فقط برای دیدن Vasa به خودی خود ارزشمند خواهد بود.