سیستم حمل و نقل در کانادا قسمت اول

قبل از مهاجرت کانادا بهتر است با همه نکات مفيد درباره کانادا آشنا شويد . شهر مونترال داراي يکي از بهترين و مجهزترين سرويس هاي حمل و نقل عمومي در بين شهرهاي امريکاي شمالي است. در اين شهر انواع متنوعي از وسايط نقليه عمومي مورد استفاده قرارمي گيرند: از قبيل اتوبوس، مترو، قطار، تاکسي، دوچرخه و وسايط نقليه آبي مانند فري ferry و کشتي هاي تفريحي يا مسافري کوچک و بزرگ که هريک از اين موارد در زير توضيح داده مي شود.
• حمل و نقل هوايي
در شهر مونترال دو فرودگاه بين المللي بزرگ وجود دارد که يکي از آنها براي جابه جايي مسافر و ديگري يعني فرودگاه ميرابل براي جابه جايي بار است. فرودگاه دوروال Dorval يا Pierre Elliott Trudeau International محلي است که نقطه آغاز اقامت تازه واردين به شهر مونترال محسوب مي¬شود.درباره اين فرودگاه و مراحل ورود مهاجران در مقاله جداگانه اي به تفصيل خواهيم نوشت اما در اين مقاله بيشتر سعي داريم درباره جابه جايي در شهر صحبت کنيم.
• حمل و نقل ريلي (مترو و قطار)
قطار زيرزميني يا مترو يکي از وسايل عمومي بسيار مناسب براي جابه جايي درشهر مونترال است. بخصوص در فصل هاي سرد سال، جا به جايي با مترو آسان ترين، سريع ترين و کم هزينه ترين راه هاي تردد درون شهري محسوب مي شود.
قطار زيرزميني شهر مونترال متشکل از ? خط سبز، زرد، آبي و نارنجي و مجموع ?? ايستگاه حدود ?? کيلومتر است.
ساخت مترو مونترال از اکتبر سال ???? آغاز شده و هنوز در حال توسعه و گسترش در سطح شهر است. طبيعي است مانند هر شهر ديگري، مترو بسياري از قسمت هاي شهر بخصوص بخش هاي حاشيه اي و خارج از جزيره مونترال را به جز در يک مورد پوشش نمي دهد. درعوض، در بعضي از اين قسمت ها مانند منطقه غرب يا وست آيلند، قطار روي زمين توسعه يافته است که در ادامه درباره آن توضيح خواهيم داد.در نزديکي بسياري از ايستگاه هاي مترو پارکينگ هاي بزرگي وجود دارد که افراد مي توانند در طول روز به رايگان از آن استفاده کنند. همچنين بسياري از خطوط اتوبوس به ايستگاه هاي مترو ختم مي شوند.يکي از مشخصه هاي منحصر به فرد متروي شهر مونترال اين است که هريک از ايستگاه هاي مترو معماري خاص خود را دارد و آثار هنري را در هر ايستگاه مي¬توان ديد. در واقع در زمان ساخت ايستگاه هاي مترو مسابقه اي بين معماران صاحب نام شهر برگزار شد تا در يک زمان واحد اغلب ايستگاه ها بخصوص ايستگاه هاي دو خط سبز و نارنجي را طراحي کنند. اين مشخصه به مهاجران و تازه واردين کمک مي کند که تا زودتر به مسيرها و جهت هاي تردد مترو آشنا شوند. دو خط سبز و نارنجي مهمترين خطوط مترو در شهر مونترال هستند که مرکز شهر را کاملا تحت پوشش قرار مي دهند.
• خط سبز شرق و غرب مرکز شهر را به هم متصل مي¬کند درحالي که خط نارنجي در پايانه غربي خود به سمت شمال و تا مرز جزيره لاوال در شمال شهر مونترال مي¬رود (قرار است اين خط با تونلي که از زير آب عبور مي کند به جزيره لاوال امتداد يابد).
• خط زرد کوتاه ترين خط مترو است که مرکز شهر را به يکي از جزاير جنوبي شهر مونترال يا south shore وصل مي کند و تنها خط مترو است که از طريق تونل از زير رود سنت-لوران رد مي شود و به سمت ديگر جزيره مي رود.
مترو مونترال بعد از نيويورک و مکزيکوسيتي پرترددترين و سريع ترين خطوط مترو را داراست که به طور متوسط روزانه حدود يک ميليون نفر را جا به جا مي کند.مترو در شهر مونترال کارآمدترين نوع حمل و نقل عمومي به شمار مي رود اما چنان که گفتيم از آنجايي که همه شهر را تحت پوشش قرار نمي دهد سفرهاي درون شهري غالبا با ترکيبي از چند وسيله نقليه عمومي انجام مي شود.دسترسي به مترو بسيار ساده است. کافي است در خيابان هرجا که علامت آبي مترو که يک دايره و يک فلش به سمت پايين است را مي بينيد وارد ايستگاه شده و مقصد مورد نظر را جستجو کنيد. مانند هر شهر ديگري نکته مهم در سوار شدن به مترو تشخيص جهت آن است. جهت مترو در شهر مونترال با آخرين ايستگاه مشخص مي شود. به دليل اين که جهت خطوط کاملا شرق به غرب يا شمال به جنوب نيست و به همين دليل براي اين که مسافران مترو بتوانند جهت حرکت مترو را دريابند بايد به مقصد نهايي خط يا نام آخرين ايستگاه توجه کنند.ساعات کار مترو از ? تا ? بامداد است و تناوب آن بسته به ساعت و روزهاي هفته بين ? تا ?? دقيقه است. براي استفاده بهتر از مترو مي توان از وب سايت رسمي موسسه حمل و نقل مونترال يا STM.info يا از شماره تلفن ?????????? يا ??????????? کمک گرفت.

خدمات مهاجرت و خدمات تور

تور مراکش

تور بالی

گردشگری
خدمات سفر ،خدمات حمل و نقل

بدروم ،تور بدروم ، سفر به بدروم