هتل و نکاتی در رابطه با انتخاب آن

 

در بين شلوغي‌هاي روزمره زندگي، همه افراد نياز به تنوع را همواره احساس مي‌کنند و از اين رو به دنبال سرگرمي‌هاي متناسب با روحيات شخصي‌شان مي‌گردند.

يکي از پرطرف‌دارترين سرگرمي‌ها، رفتن به سفر و مسافرت به مکان‌هاي ديدني است. هر سال در کشورمان ايران بيش از ميليون‌ها سفر برون شهري صورت مي‌گيرد.

 البته يک سفر خوب نيازمند فاکتورهايي است که بايد مناسب با سليقه هر فرد انتخاب شود. يکي از اين فاکتورها، انتخاب هتل است.

البته بايد با توجه به امکانات و مشخصات آن، مثل ميزان بودجه مالي، موقعيت جغرافيايي و همسفران خود، يک هتل مناسب را براي سفري به ياد‌ماندني انتخاب کنيد.

 

در حال حاضر واژه هتل را براي مکان‌هاي مسکوني با قابليت سکونت (البته کوتاه مدت يا به مدت معين) اطلاق مي‌کنند. هتل‌ها معمولا از لحاظ امکانات به 5 دسته (تعداد ستاره) تقسيم مي‌شوند.

اين دسته‌بندي تنها برحسب امکانات نبوده، بلکه تعداد اتاق، تعداد طبقات و معماري ساختمان هم در اين تقسيم‌بندي دخيل خواهند بود. هتل از واژه فرانسوي "hôtel" به معني ميزبان گرفته‌شده‌است. البته هتل در زبان فرانسه به ساختمان‌هاي پربازديد گفته مي‌شود.

 اما با ورود اين واژه (هتل) به زبان‌هاي ديگر، معني آن تغيير کرده و در حال حاضر به ساختمان‌هاي اقامتي اطلاق مي‌گردد. طبق آمار سازمان ‌گردشگري، اتاق‌هاي داراي يک و دو تخت در بين اتاق‌هاي هتل‌ها بيش‌ترين طرف‌دار را در 5 سال گذشته داشته است.

به همين دليل طراحان، اين دو نوع اتاق را بيش‌تر در معماري هتل قرار داده‌‌اند. در ادامه با بررسي دقيق‌تر هتل‌ها و امکاناتشان همراه ما باشيد.

 

برويم هتل يا متل؟

 

"متل" از تلفيق دو کلمهMotor و Hotel به وجود آمده است، در حقيقت متل‌ها لابي ندارند و مسافران مي‌توانند خودروي شخصي خود تا نزديکي محل ورودي اتاق ببرند.

 معمولا متل‌ها يک يا دو طبقه دارند. متل‌ها به طور معمول از هتل‌ها ارزان قيمت‌تر بوده و دليل اين تفاوت قيمت ناشي از عدم وجود يک سري از امکانات در متل‌ها به حساب مي‌آيد.

 

ستاره‌ها و هتل‌ها

 

هتل‌ها را از يک تا پنج ستاره، طبقه‌بندي مي‌کنند؛ اما براي طبقه‌بندي مهمان‌سراها و هتل آپارتمان‌ها از يک تا سه ستاره استفاده مي‌شود. (اين مطلب بيان‌گر برابري هتل پنج ستاره را با هتل آپارتمان سه ستاره است)

 

هتل‌هاي دو ستاره

 

هتل‌هاي دو ستاره علاوه بر برخورداري از ظاهري منظم و دکوراسيون داخلي مناسب بايد برخي از موارد زير را هم شامل شوند:

دکوراسيون جذاب، وجود تلويزيون رنگي در تمام اتاق‌ها، مبلمان با کيفيت، وجود رستوران، استخر، خدمات‌رساني به اتاق‌ها، تخت‌هايي با سايز استاندارد، سرويس حمام مناسب، امکانات تفريحي، قرار دادن حوله و صابون در حمام هر اتاق و پرسنل آموزش‌ديده.

 

هتل‌هاي سه ستاره

 

اين هتل‌ها خدمات کاملي را به مشتريان ارائه مي کنند و لازم است داراي چشم‌اندازي زيبا به همراه امکانات گسترده‌اي باشند.

 اين هتل‌ها مستلزم داشتن برخي از موارد زير هستند: نظافت و خانه داري مناسب، ورودي بزرگ(براساس استاندار‌دهاي پيش فرض)، پذيرش فعال 24 ساعتي، اتاق‌هاي بزرگ با طراحي زيبا، نقاشي مناسب ديوارها، اتاق‌هاي فرش شده، حمام و سرويس بهداشتي مناسب، وجود مواد شوينده مناسب استحمام، وجود دو عدد تلفن در هر اتاق و...

 

هتل‌هاي چهار ستاره

 

هتل‌هاي چهار ستاره نه تنها کليه خدمات هتل‌هاي سه ستاره را ارائه مي‌دهند، بلکه بايد داراي کارکناني آموزش ديده و مجرب هم باشند.

با رزرو هتل از سايت booking  هتل‌ها برخي از امکانات زير را هم خواهند داشت: فضاي سبز، طراحي ساختمان به‌صورت خاص و جالب، ورودي لوکس، مبلمان مناسب، کيفيت بالاي فرش يا کف‌پوش، گل‌آرايي، رزواسيون فعال، کارکنان با پوشش يکسان، حضور استقبال‌کننده، تجهيزات عالي امنيتي (دزدگير و ...)، سيستم روشنايي هوشمند در اتاق‌ها، ارسال رايگان روزنامه و ...

 

هتل‌هاي پنج ستاره

 

اين دسته از هتل‌ها از لحاظ درجه بندي در بالاترين سطوح سرويس‌دهي به مسافران قرار مي‌گيرند و داراي بالاترين امتياز از لحاظ امکانات و ساختار ظاهري هستند. اين هتل‌ها داراي معماري و دکوراسيون زيبا، حداقل صد عدد اتاق، لابي، فضاي عمومي زيبا، خدمات نظافتي براي هر اتاق به‌صورت روزانه (دو بار در روز)، رستوران، يخچال اختصاصي، مغازه و فروشگاه، استقبال‌کننده و پذيرش 24 ساعت بوده و کارکنان اين هتل‌ها بايد از يک نوع پوشش رسمي و استندارد استفاده کنند. اين افراد بايد نسبت به مسافران هتل متعهد بوده و سرويسي عالي را به آن‌ها ارائه دهند.

 

کدام هتل، کجا، چرا؟

 

هتل‌ها برحسب موقعيت مکاني و جغرافيايي به انواع مختلف تقسيم مي‌شوند. اين تقسيم‌بندي هتل‌ها را مي‌توان به اختصار اين گونه ذکر کرد؛ هتل حومه شهري (Sub-urban Hotel)، هتل تجاري (Commercial Hotel)، هتل شهري (Urban Hotel)، هتل با فضاي باز مياني (Atrium Hotel)، هتل بزرگ (Mega Hotel)، هتل سوپر لوکس (Super Lux Hotel)، هتل تمام سوئيت (Suite Hotel)، هتل با سوئيت‌هاي يک طبقه (Bungalow Suite Hotel)، هتل ارزان قيمت (Budget inn Hotel)، هتل گردهمايي (Convention Hotel) وهتل فرودگاه (Airport Hotel).

يک نوع طبقه‌بندي ديگر برحسب نوع و مدت زمان اقامت مسافران از هر هتل هم وجود دارد؛

 هتل با امکان اقامت طولاني (Lodging Type)، هتل بازي‌هاي شبانه (Night Club)، هتل آپارتمان (Apartment)، هتل مالکيت مشتري (Condominium)، هتل مالکيت زماني مشترک (Time Sharing)، پانسيون (Boarding)، مهمان‌سرا (Guest) و هتل کازينو (Casino).

 

انواع اتاق هتل‌ها

 

علاوه بر تقسيم‌بندي هتل‌ها، اتاق‌هاي هتل‌ را هم تقسيم‌بندي مي‌کنند. اتاق‌هاي هتل بر حسب تعداد نفرات و نوع تخت تقسيم مي‌شوند.

اتاق‌هاي هتل‌هاي بزرگ برحسب نوع تخت واقع در اتاق تقسيم‌بندي مي‌شوند.

 آشنايي با اصطلاحات به کار رفته در اين نوع تقسيم بندي در زمان رزرو هتل به مسافران کمک شاياني مي‌کند. تخت دو نفره(Queen Size Bed)، تخت دو نفره بزرگ (King Size Bed)، تخت ديواري (Folding-Up Bed)، تخت تاشو (Roll-A-Way Bed)، تخت يک نفره (Single Bed)، دو عدد تخت يک نفره - جدا (Twin Bed)، يک تخت دو نفره (Double Bed)، يک تخت دو نفره به همراه دو تخت يک نفره (Twin Double Bed)، تخت دو طبقه (Bunk Bed) و تخت آبي (Water Bed).

 

حال نوبت به بررسي اتاق‌ها برحسب تعداد نفرات مسافرين مي‌رسد. در اين طبقه بندي هم تعدادي کلمات اختصار به کار مي‌رود که در زمان رزرو هتل بسيار کاربردي خواهد بود.

 اين طبقه‌بندي شامل اتاق يک نفره (Single که به اختصار از کلمات "SGL" استفاده مي‌شود)، اتاق دو نفره (Double که به اختصار از آن به صورت "DBL" ياد مي‌شود)، اتاق سه نفره (Triple اين نوع اتاق را به اختصار TPL مي‌نامند) است. اصطلاحات ديگري هم در زمينه وجود دارد که به اختصار در ادامه آمده‌است. سوئيت (Suite به اتاقي گفته مي‌شود که محل پذيرايي با چند پله رو به بالا يا پايين به قسمت اتاق‌ها و سرويس بهداشتي متصل مي‌شود.

اکثر سوئيت‌ها، آشپزخانه‌اي کوچک دارند)، آپارتمان (Apartment)، استوديو (Studio به اتاق‌هايي اطلاق مي‌شوند که در نگاه اول مانند يک اتاق پذيرايي هستند، اما با تغيير مبل‌هاي تخت‌خوابشو به تخت، حکم اتاق خواب را خواهد داشت) و اتاق تو در تو (Connected Room به دو اتاق که با يک راه رو به هم متصل مي‌شوند) است.

 

اميدواريم مطالب فوق شما را براي رزرو هتلي متناسب با نياز‌هايتان ياري کند، سفري خوش و به‌يادماندني برايتان آرزومنديم.

 

خدمات مهاجرت و خدمات تور

تور مراکش

تور بالی

گردشگری
خدمات سفر ،خدمات حمل و نقل

بدروم ،تور بدروم ، سفر به بدروم