ماسوله

جاذبه هاي گردشگري ايران- ماسوله در ?? کيلومتري رشت در استان گيلان قرار دارد . اين شهر در ناحيه‌ اي کوهستاني و جنگلي در دامنه ‌اي صخره ‌اي با وسعت ?? هکتار و ارتفاع ???? متر از سطح درياي آزاد ساخته شده ‌است . ماسوله در ?? کيلومتري جنوب غربي شهرستان فومن قرار دارد و از غرب به خلخال ، از شمال به ماسال و از جنوب به طارم محدود است .
اين شهر طي شماره ???? در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است .
اين شهرک هم اکنون رويارو با مسائلي مانند ريزش سنگ ، سيل ، رانش زمين ، زمين‌لرزه ، تصرف به منظور توسعه عمراني و انساني و تخريب و … مي ‌‌باشد .
زبان مردم ماسوله تالشي است . ماسوله داراي محله‌ هاي ريحانه بر ، خانه بر ، مسجد بر ، کشه سر و اسد محله است .
قلل مهم ماسوله عبارت‌ اند از : شاه‌ معلم ( شامولوم ) ، آسمان کوه ، لاسه سر ، تروشوم و کله قندي . که قله شاه معلم با ارتفاع ???? متر بلند ترين نقطه استان گيلان مي ‌باشد .

تاريخ
حدود هشتصد تا هزار سال پيش مردماني از نقاط مختلف سرزمين گسترده ايران به دلائل نا معلومي به منطقه ماسوله كوچ كردند . برخي از مردمان محلي نيز از منطقه اي به نام كهنه ماسوله واقع در 6 كيلومتري شمال غرب اين شهر با اين افراد همراه شدند . طي كاوش هاي انجام شده از محوطه باستاني كهنه ماسوله سفالينه هائي متعلق به قرون پنجم تا هشتم هجري قمري بدست آمده است كه دقيق ترين مستندات قابل توجه تاريخي مي باشند .
در ?? کيلومتري بالاتر از ماسوله جديد ، ماسوله قديم با آثار و بازمانده‌ هاي انساني از قبيل سنگ کوره و … در منطقه‌ اي گسترده پراکنده شده است که جزء آثار باستاني بشمار مي ‌آيند.
معماري ماسوله
ماسوله داراي معماري منحصر به فردي است . محوطه جلوي خانه ‌ها و پشت بام‌ ها هر دو به عنوان پياده رو استفاده مي‌ شوند. خيابان‌ هاي کوچک و پله‌ هاي بسيار به هيچ وسيله نقليه موتوري اجازه ورود نمي‌ دهد . معماري ماسوله در يک جمله توصيف مي ‌شود : حياط ساختمان بالايي پشت بام ساختمان پاييني است . ساختمان‌ ها معمولاً از دو طبقه تجاوز نمي ‌کنند.