جاذبه های گردشگری استان كردستان

استان كردستان با داشتن اقلیم و موقعیت جغرافیایی خاص خود از جاذبه های گردشگری فراوانی در فصل بهار برخوردار است.

وضعیت جغرافیایی و تاریخی استان كردستان
استان كردستان با مساحتی حدود ۲۸۲۰۳ كیلومتر مربع در غرب ایران قرار دارد و از شمال به استان های آذربایجان غربی و بخشی از زنجان ، از مشرق به استان همدان و بخش دیگری از زنجان ، از جنوب به استان كرمانشاه و از مغرب به كشور عراق (استان كردنشین سلیمانیه) محدود می گردد .
استان كردستان بر اساس آخرین تقسیمات كشوری در سال ۱۳۸۲ دارای ۹ شهرستان ، ۲۳ شهر ، ۲۳ بخش ، ۷۹ دهستان و ۱۷۶۷ آبادی می باشد .
شهرستان های استان عبارتند از : بانه ، بیجار ، دیواندره ، سروآباد ، سقز ، سنندج ، قروه ، كامیاران و مریوان .

وضعیت اقلیمی
این استان از لحاظ اقلیمی و طبیعی ، منطقه ای كوهستانی است كه دشت های مرتفع و دره های پهن نیز در پهنه منطقه گسترده شده اند . اختلاف ارتفاع بین بلندترین و پست ترین نقاط استان به حدود ۲۴۰۰ متر می رسد .

كوه شاهو با ارتفاع ۳۳۰۰ متر ، بلندترین و منطقه آلوت در بانه با ارتفاع حدود ۹۰۰ متر كم ارتفاع ترین نقطه استان می باشد كه این اختلاف ارتفاع خود باعث به وجود آمدن اقلیم های متفاوت می گردد .

از آنجا كه تنوع اقلیمی و وجود عوارض طبیعی و توپوگرافی در مقایسه با یكنواختی ، پتانسیل مهم توریستی به شمار می رود ، از این لحاظ استان كردستان دارای جاذبه های متنوع و ارزشمندی است . با توجه به میانگین دمای روزانه استان ، از اواسط اردیبهشت تا اواسط مهر ماه بهترین ایام برای جذب جهانگردان تفریحی تابستانه می باشد و میانگین دمای ماه های این دوره از ۲۲ تا ۲۸ درجه سانتی گراد متغیر است.

همچنین دو ماهه اول سال نیز یعنی فروردین و اردیبهشت به علت بارندگی های زیاد و در نتیجه سرسبزی منطقه ، بهترین زمان برای برگزاری تورهای طبیعی و دیدار مسافران از طبیعت كردستان است.

در فصل زمستان با توجه به سردی هوا و طول دوره یخبندان و با در نظر گرفتن شرایط خاص جغرافیایی و ارتفاع زیاد شهر های استان و وجود ارتفاعات بلند ، بارش های جوی زمستانه اغلب به صورت برف است كه در این رابطه تعداد روزهای یخبندان در این ناحیه حائز اهمیت می باشد و بر اساس بررسی های انجام شده تعداد روزهای یخبندان در بیجار ۱۶۰ روز در سال در منطقه سنندج و كامیاران ۱۱۰ روز در سال ، در منطقه سقز و دیواندره ۱۱۳ روز در سال و در منطقه مریوان و بانه به ۸۵ روز در سال می رسد و از این نظر، زمینه های بسیار مناسبی را برای ورزش های زمستانه به ویژه ورزش نشاط بخش و هیجان انگیز اسكی روی برف به وجود می آورد .

جاذبه های گردشگری
مساجد قدیمی
۱ مسجد جامع سنندج(دارالاحسان) : این بنا كه در خیابان امام خمینی سنندج قراردارد در سال ۱۲۲۷ هجری بوسیله امان الله خان اردلان ساخته شد و از چندین محوطه بزرگ تشكیل شده است. حیاط آن بكلی تخریب شده است.
از خصوصیات عمده این مسجد دكورهای هفت رنگ، آجرهای لعاب كاری شده به جای سنگ كف پوش و مهمترین خصوصیت آن نوشتن دو سوم از یك جزء قرآن بر روی كتیبه های مسجد است.

۲ زیارتگاه و مسجد هاجرخاتون : این بنا در یكی از نواحی قدیمی سنندج بنام سر تپوله بنا شده است، كه ساختمانهای پیچیده و تودرتو كه شامل زیارتگاه، مسجد، مدرسه دینی و مقبره مطهر شیوخی كه پیرو هاجر خاتون خواهر امام رضا بوده اند می باشد.

۳ دیگر مساجد قدیمی : از دیگر مساجد قدیمی در استان می توان مسجد جامع دارالامان (سنندج)، مسجد جامع خسروآباد (بیجار)، مسجد دو مناره (سقز)، مسجد جامع دوره قاجاریه (سنندج)، مسجد سرخ (مریوان)، مسجد عبدالله عمران (مریوان) و مسجد جامع سقز (سقز) را نام برد.

امامزادگان و اماكن زیارتی
۱ امام زاده هاجر خاتون
این امام زاده در خیابان صلاح الدین ایوبی در محله قدیمی سرتپوله سنندج واقع است . بر اساس روایات موجود این امام زاده شریفه ، خواهر امام رضا (ع) است كه در سفر آن بزرگوار به خراسان در كردستان رحلت نمود و در این مكان به خاك سپرده شده است . در مجاورت این امام زاده مسجد و آرامگاه مشایخ و بزرگان سنندج نیز قرار دارد .

۲ امام زاده پیر عمر
این مام زاده در ضلع جنوبی خیابان امام خمینی (ره) واقع شده و تاریخ ساخت بنای آن سال ۱۰۴۶ ه.ق می باشد . امام زاده پیر عمر را پسر بلافصل حضرت علی (ع) می دانند . بنای آرامگاه شامل تزئینات آجری گچبری و اروسی های زیبا است . قسمت های عمده ای از بنا به علت فرسودگی در سال های ۱۳۷۲ تا ۷۴ ه.ش بازسازی شده است .

۳ امام زاده پیر محمد
این بقعه در میدان نبوت سنندج در بالای تپه ای كه قبرستان قدیمی شهر واقع شده است قرار دارد . این بنا محل دفن امام زاده محمد بن یحیی مشهور به پیر محمد است .

۴ قرآن نگل
در ۶۵ كیلومتری غرب سنندج در مسیر جاده سنندج – مریوان ، در داخل مسجد روستای نگل ، قرآنی خطی از دوران گذشته وجود دارد كه بنا بر اعتقادات مردم ، یكی از چهار قرآن خطی است كه در زمان خلفه سوم به رشته تحریر در آمده و به چهار اقلیم دنیا فرستاده شده است . خط قرآن كوفی و دارای نقطه و اعراب و در قسمتی از شماره آیات طلاكاری شده و مزین به نقوش گیاهی می باشد . این قرآن در بین مردم جایگاه والایی دارد و همه روزه عده كثیری از نقاط دور دست برای زیارت قرآن به این روستا می آیند . 

خدمات مهاجرت و خدمات تور
گردشگری
خدمات سفر ،خدمات حمل و نقل

بدروم ،تور بدروم ، سفر به بدروم

 

اقامت در کانادا