انواع روشهای مهاجرت برای کانادا

در گذشته نه چندان دور اغلب کسانی که به کانادا مهاجرت می کردند از روش نیروی کار ماهر یا به عبارتی متخصصین Federal Skilled Worker Class اقدام می کردند؛ ولی حقیقت آن است که روش های مهاجرت به کانادا بسیار متنوع است. از سوی دیگر با توجه به محدودیت های متعددی که برای این دسته از مهاجران در نظر گرفته شده است، بسیاری از متقاضیان به روش های دیگر مهاجرتی روی آورده اند. نگارنده به عنوان یک مشاور رسمی مهاجرت (در اصطلاح مردم ایران، وکیل مهاجرت) همواره این روش ها را به مشتریان خود گوشزد می کند تا راه ورود خود را به کانادا بیابند. شما نیز بسته به شرایط شخصی خود ممکن است بتوانید یکی از این روش ها را انتخاب و برای مهاجرت اقدام کنید. شاید یک فرد نتواند از روش متخصصین مهاجرت کند اما روش های دیگر شامل حال وی شود. در زیر روش های مختلف را به اختصار توضیح می دهم (بر اساس قوانین فعلی).

مهاجرت فدرال

افرادی که به صورت فدرال Federal به کانادا مهاجرت می کنند، از نظر قانون هیچ نوع محدودیتی در خصوص محل زندگی خود در کانادا ندارند و می توانند آزادنه استان محل زندگی خود را انتخاب کنند (البته علی الاصول هدف این افراد نباید مهاجرت به استان کبک باشد). روش های مهاجرت فدرال به کانادا در زیر آمده است.

دسته متخصصین Federal Skilled Worker Class: این گروه (کارکنان ماهر فدرال) براساس تجربه کاری، سابقه کار در کانادا، سابقه تحصیل در کانادا و امثال آن انتخاب می شوند. بیشتر افراد تحصیل کرده و متخصص از این روش برای مهاجرت استفاده می کنند.
دسته پیشه وران Federal Skill Trades Program: این گروه FSTP کسانی هستند که بیشتر در زمینه های فنی و تکنسینی نظیر جوشکاری، لوله کشی، تعمیرکاری، نظارت بر امور معدن و … فعالیت دارند. بیشتر کسانی که در این گروه اقدام می کنند در یک مرکز آموزش عالی دوره فوق دیپلم گذرانده اند. این روش از سال 2013 میلادی معرفی شده است.
دسته تجربه کانادایی Canadian Experience: این گروه کسانی هستند که اخیرا حداقل یک سال در کانادا کار کرده اند.
دسته تجاریBusiness Class: این دسته خود به چند گروه زیر تقسیم می شود.
سرمایه گذاران Investors: کسانی که حداقل یک میلیون و هشتصد هزار دلار سرمایه دارند و مایلند که 800 هزار دلار آن را به مدت 5 سال در کانادا سرمایه گذاری کنند. سرمایه این افراد باید از راه قانونی به دست آمده باشد. در حال حاضر این روش در دست بررسی است و پرونده ای در این گروه پذیرفته نمی شود. این روش عملا از نیمه سال 2011 متوقف شده و کلیه پرونده های این گروه بسته شده اند (بجز آنهایی که بررسی شان شروع شده بوده است).
کارآفرینان Entrepreneurs: کسانی که به صورت مشروط وارد کانادا می شوند و باید برای قطعی شدن مهاجرت خود در کانادا تجارتی را راه اندازی کنند و یا در آن سرمایه گذاری نمایند. شرایط خاصی قبل و بعد از آمدن این افراد باید برقرار باشد. از تاریخ اول ژوئیه (جولای) 2011 میلادی این روش مهاجرت متوقف شده و در ضمن در سال 2014 کلیه پرونده های بررسی نشده این گروه بسته شده است.
خود اشتغالانSelf-employed: این افراد کسانی هستند که در زمینه هنری یا ورزشی یا کشاورزی فعالیت حرفه ای یا حضور بین المللی داشته اند.
مهاجرت کشاورزان و دامداران خوداشتغال به کانادا Self-employed Farm Managers
مهاجرت ورزشکاران و دست اندرکاران امور ورزشی (مربیان، داوران، مدیران برنامه امور ورزشی و …) Self-employed in Athletic Activities
مهاجرت هنرمندان و دست اندرکاران امور هنری و فرهنگی به کانادا Self-employed in Cultural Activities
ویزای راه اندازی Start-up Canada: این افراد کسانی هستند که طرحی ابتکاری دارند که توسط یکی از سازمان های مورد تأیید اداره مهاجرت کانادا حمایت مالی می شود.
دسته خانوادگی (مهاجرت خویشاوندی) Family Sponsor Class: کسانی که در این گروه اقدام می کنند به وسیله یکی از اعضای خانواده خود که در کانادا به صورت مقیم دائم یا تابع حضور دارند مورد حمایت مالی قرار می گیرند. این روش برای مهاجرت برادران و خواهران افراد ساکن کانادا قابل استفاده نیست(مگر در مواردی کاملا خاص). مهاجرت خویشاوندی خود به دو دسته عمده زیر قابل تقسیم است.
همسران و فرزندان
برادر و خواهر
پدر و مادر و سایر خویشاوندان
منبع: مهاجران