بالشوی تئاتر

بالشوی­ تئاتر مسکو در جهان مشهور است و علاقه ­مندان در هر نقطه ای از جهان، مشتاق بازدید آن هستند. این تئاتر تاریخچه ای طولانی دارد. تاریخ تشکیل نخستین تئاتر حرف ه­ای مسکو به سال 1776 میلادی می ­رسد.تا این تاریخ در شهر گروه ­های جداگانه که اکثراً خارجی بودند، به نمایش می­ پرداختند.
ابتکار ایجاد گروه دائمی نمایش در مسکو، به شاهزاده پتر اورسوف تعلق دارد، کسی که به هنر تئاتر عشق بی پایان داشت و پول زیادی در این راه خرج کرد. کار عملی گروه جدید تئاتر مسکو در ژوئن 1776 آغاز شد. از قضا، اولین شب نمایش به دلیل بی­توجهی کارمندان، آتش سوزی مهیبی در تئاتر رخ داد و طی چند ساعت ساختمان آن کاملاً خاکستر گردید. تور روسیه
به سبب خسارات جبران ناپذیری که به ساختمان و تأسیسات تئاتر وارد آمد، اورسوف از مدیریت و اداره­ی تئاتر محروم و امتیاز وی لغو گردید.
ساختمان جدید در سه طبقه، طی مدت 5 ماه با کمک های مالی دولتی بنا گردید. این ساختمان به کوچه­ی پتروفسکی ختم می شد که به همین سبب، نام تئاتر پتروفسکی را به خود گرفت. تئاتر پتروفسکی در 30 دسامبر 1780 گشایش یافت و در سال 1787، سالن بزرگ بالماسکه نیز به آن اضافه شد که 40 متر قطر داشت. این سالن حدود دو هزار نفر ظرفیت داشت. بعدازظهر روز هشتم اکتبر 1805 تئاتر برای دومین بار آتش گرفت و خسارات جبران ناپذیری به آن وارد شد.
تئاتر پتروفسکی از سال 1806 به تشکیلات سلطنتی ملحق و به این ترتیب به یک اداره­ی دولتی تبدیل گردید. تعمیر آن شتاب گرفته و سرانجام در روز 13 آوریل 1808 رسماً افتتاح شد. تئاتر در سال 1812 در آتش جنگ با ناپلئون نابود شد و در ماه می 1816 کار بر روی طرح جدید شهر مسکو به پایان رسید و کمیسیون بازسازی نسبت به تجدید بنا و حتی افزایش مساحت تئاتر پتروفسکی رأی داد.
روز 17 ژانویه­ی 1825 ساختمان جدید تئاتر پتروفسکی افتتاح شد. طرح ساخت بنای جدید بین مهندسین ساختمانی به مسابقه گذاشته شد و طرح رئیس آکادمی آندری میخایلف در بین همه برنده شناخته شد. مسئولیت معماری ساختمان تئاتر جدید به عهده­ی معمار مشهور ژوزف بویوف (استاد برجسته کلاسیک روسی در نیمه قرن نوزدهم) گذاشته شد. سالن تماشاچیان سه هزار نفر گنجایش داشت. صحنه دو پرده داشت، یکی پرده­ی جلو و یکی هم دور که با ستاره ها و اشکال نجومی 12 ماه سال آراسته شده بود. عظمت تئاتر هر کسی را به حیرت وا می­داشت. این تئاتر که بعد از تئاتر میلان بزرگ­ترین تئاتر اروپا به شمار می­رفت به نام تئاتر بزرگ پتروفسکی (بالشوی پتروفسکی) نامیده شد.
در هوای تیره ­ی صبح 11 مارس 1853 به دلایل نامعلوم آتشی عظیم با شعله­ های وحشتناک، بالشوی­ تئاتر را در بر­گرفت. شعله­­ های سرکش، در یک چشم به­م زدن همه چیز را به خاکستر تبدیل کرد.برای طرح بازسازی
مسابقه ای دیگر طرح شد. در این مسابقه معماران بزرگ آن زمان همچون کتون، کافوس و انکوتین شرکت کردند که طرح کافوس برنده شناخته شد.
در بازسازی بالشوی تئاتر ارتفاع، وسعت پرده و دیگر بخش ها افزایش یافت؛ به نحوی که به بزرگ ترین تئاتر دنیا مبدل شد. آخرین نمایشنامه در بالشوی تئاتر سلطنتی در 28 فوریه 1917 بر روی صحنه رفت و با به قدرت رسیدن کمونیست ها تعطیل شد. دو سال پس از انقلاب رهبران تئاتر در 12 اکتبر 1919 جلسه ای را تشکیل و در آن موضوع تعطیل نمودن تئاترهای مسکو را طرح کردند که با اکثریت آرا تایید شد. از جمله بالشوی­ تئاتر نیز تعطیل شد.

سایت رسمی: www.bolshoi.ru/en