زیباترین جاذبه های گردشگری اسکاتلند

اسکاتلند هیچوقت مثل حالا جای خوبی برای گردش نبوده است و یکی از کشورهایی است که گردشگران حتماً باید در سال ۲۰۱۴ از آن دیدن کنند. زیرا این کشور میزبان رویدادهای کلاس جهانی از جمله مسابقات کشورهای مشترک المنافع و جام رایدر خواهد بود. درست است که بعضی از مکان های آن دورافتاده و پرت هستند، ولی اگر برای آنها برنامه ریزی کنید، حتماً سفری به یاد ماندنی خواهید داشت و مناظر و زیبایی های طبیعی این کشور را کشف خواهید کرد.

گلنکو (Glencoe)
اگر قرار باشد مکانی انتخاب شود که نماد زیبایی طبیعی و وحشی اسکاتلند باشد، خیلی ها گلنکو را انتخاب می کنند. این دره آتشفشانی باستانی با تاریخچه ای سبع و وحشی و مناظری زیبا و نفسگیر، پوشیده از گیاهان سبز مخملی است که آنقدر بلند هستند که بالای آنها در میان مه گم شده است. همچنین قتل عام مک دونالدها در سال ۱۶۹۲ در این منطقه رخ داد. گلنکو شانزده مایل از قلعه ویلیام فاصله دارد. اکثر اوقات باران می بارد و به جو اسرارآمیز و تاریک آن می افزاید.

ادینبرو (Edinburgh)
پایتخت بزرگ و پرافتخار اسکاتلند واقعاً ارزش قرار گرفتن در این لیست را دارد. ادینبرو یکی از پربازدیدترین مقاصد گردشگری بریتانیا پس از لندن است و جذابیت دنیای قدیم و شکوه معماری تاریخی با حالت مدرن و معاصر شهری در آن درآمیخته است. منظره شهر بیشتر مدیون قلعه ای است که بالای آتشفشانی قرار گرفته و بر شهر مشرف است. خیابان های سنگفرش شده شهر قدیم مانند هزارتوی زیبایی هستند که شما را یاد قرون وسطی می اندازند. خیابان پرنس که به خیابان خرید شهر مشهور است، پر از تالارها یا سرداب های زیرزمینی است. اگر قصد دارید مدتی طولانی تر اسکاتلند بمانید در این شهر کمبود هتل نخواهید داشت و ادینبرو اسباب پذیرایی از شما با هر بودجه ای که دارید از مهمانسرا گرفته تا هتل ۵ ستاره را دارد.

دریاچه نا اچلیز (Lochan na h Achlaise)
این دریاچه مکان زیبای کوچکی است که عکاسان زیادی آن را برای عکاسی انتخاب می کنند و یکی از زیباترین دریاچه های اسکاتلند است. این دریاچه که در منطقه وحشی و روستایی Rannoch Moor واقع شده است، توسط کوهستان سیاه محاصره شده است. منطقه Rannoch Moor چشم اندازی مرطوب و مردابی است و برای گردش در این منطقه باید کفش مناسبی پیدا کنید. یک راه دیگر برای تماشای این نقطه زیبا از اسکاتلند با قطار است. راه آهن وست هایلند از گلاسگو و فورت ویلیام می گذرد و زمانی یکی از بهترین مسیرهای راه آهن دنیا بود.

جزیره اسکای (Isle of Skye)
این جزیره زمانی توسط مجله نشنال جئوگرافیک به عنوان چهارمین جزیره از بهترین جزایر دنیا شناخته شد. این جزیره آرام بخشی از جزایر هیبریدین است که در شمال غرب ساحل اسکاتلند قرار دارد و مناظر آن فوق العاده هستند. در این منطقه امواج خروشان دریای آتلانتیک به سواحل سخت و صخره ای می خورند و تا بالای صخره ها هم می رسند و سواحل شنی را می شویند. مناظر داخل جزیره نیز چیزی کم ندارند و کوه ها، مرداب ها و حیات وحش آنها با دریاچه های کوچک و دهکده زیبا، بسیار مطبوع هستند.

 


دریاچه لوموند و پارک ملی تروساکس (Loch Lomond and The Trossachs National Park)

این پارک ملی که تقریباً جدید محسوب می شود در سال ۲۰۰۲ رسماً افتتاح شد و دریاچه لوموند و تروساکس نیز بهشتی وحشی به مساحت ۷۲۰ مایل مربع است که با کوه ها و دریاچه ها کامل می شود. ۲۱ کوه آن بیشتر از ۹۰۰ متر ارتفاع دارند و بقیه اکثراً ۷۵۰ متر ارتفاع دارند. پارک ملی از چهار منطقه مشخص تشکیل می شود: دریاچه لوموند، بردالبین – ارتفاعات اسکاتلند، جنگل ارگیل – پارک جنگلی که برای اسب سواری عالی است و تروساکز که دره ای کوهستانی و زیبا است.

بن نویس (Ben Nevis)
بن نویس بلندترین قله بریتانیا است که ۱۳۴۴ متر ارتفاع دارد و کوهی است که همه کوهنوردانی که به اسکاتلند می آیند دوست دارند آن را فتح کنند. آنها می توانند در دهکده فورت ویلیام اقامت کنند و چند روزی قله و کوه مجاور که گلن نویس نام دارد را بررسی کنند. هر دوی این کوه ها زیبایی کم نظیری دارند. گلن نویس یکی از بهترین نمونه های دره های یخی در اسکاتلند است که آبشارهای بلند، تنگدره عمیق و شیب ها و دامنه های فوق العاده ای دارد و زمانی که بن نویس را فتح می کنید، بهترین مناظر این کشور را می توانید مشاهده کنید. اگر قصد دارید از این کوه بالا بروید، حتماً تجهیزات مورد نیاز را با خود داشته باشید، شرایط آب و هوایی را کنترل کنید و سپس راهی شوید.

دریاچه شیل (Loch Shiel)
در نزدیکی فورت ویلیام دریاچه طبیعی دیگری وجود دارد که اهمیت تاریخی نیز دارد. دریاچه شیل بخاطر اینکه در فیلم هری پاتر به عنوان دریاچه سیاه فیلمبرداری شده بود نیز معروف است. یکی از بزرگترین دریاچه های آب شیرین اسکاتلند که بهتر است با قایق از آن دیدن کنید. بدین ترتیب می توانید حیات وحش منطقه از جمله گوزن قرمز و عقاب طلایی را هم ببینید. این دریاچه هم برای خودش افسانه ای در مورد هیولاها دارد، هیولایی که ۲۰ متر طول دارد و در اعماق دریاچه زندگی می کند و چندین بار مردم منطقه آن را دیده اند. این افسانه به سال ۱۸۰۰ برمی گردد.

ایلین دونان (Eilean Donan)
این جزیره کوچک که در دریاچه دویچ قرار گرفته قلعه ای دارد که بیش از همه قلعه های دیگر اسکاتلند از آن عکاسی می شود. احتمالاً مشهورترین منظره اسکاتلند است و روی همه چیز از سالنامه و تقویم گرفته تا فیلم ها، سریال ها و تبلیغات تلویزیونی دیده می شود. اگر خودتان آنجا را از نزدیک ببینید متوجه می شوید که چرا اینقدر محبوب است. این نقطه به جزیره اسکای اشراف دارد و با کوه های جنگلی کینتیل محاصره شده است. اولین قلعه به قرن سیزدهم میلادی برمی گردد و طی قرن ها این قلعه چند بار گسترش داده شده است و نهایتاً در قرن بیستم بازسازی شده است.

پارک ملی کیرنگورمز (Cairngorms National Park)
این پارک در سال ۲۰۰۳ تأسیس شد، یعنی یک سال پس از تأسیس پارک ملی تروساکس و دریاچه لوموند و این پارک بزرگترین پارک ملی در بریتانیا است و زیبایی طبیعی، حیات وحش و دهکده های بزرگش همه در ۱۷۰۰ مایل مربع خلاصه می شوند. این منطقه هر سال ۱.۴ میلیون گردشگر دارد و تقریباً برای همه چیز جالبی دارد. پنج قله از شش قله مرتفع اسکاتلند در این پارک قرار گرفته اند و تفاوت زیستگاه ها، پوشش گیاهی و زمین شناسی آن در بریتانیا نظیر ندارد. این پارک تفریحاتی همچون دوچرخه سواری کوهستانی، اسکی و بانجی جامپینگ دارد. همچنین می توانید در تور بازدید از قلعه بالمورال شرکت کنید (البته اگر خانواده سلطنتی خانه نباشند!)

دریاچه ماری (Loch Maree)
این دریاچه هم یکی از خوش منظره ترین دریاچه های اسکاتلند است. ویژه منحصر بفرد آن، حدود ۴۰ جزیره کوچک در وسط آن است که یکی از آنها جزیره ماری است که هنوز خرابه های کلیسا و قبرستانی باستانی مربوط به قرن هشتم در آن دیده می شود. گفته می شود که آب زلال دریاچه جنون را شفا می دهد. در بازدید از جزیره ماری، به درخت پول باستانی می رسید که می گویند اگر سکه ای که در آن می گذارید باقی بماند، آرزوی شما برآورده می شود.