جاذبه‌های گردشگری استان کرمان

کرمان ، کهن سرزمین تاریخ ایران همواره از ارزش و اعتباری ویژه برخوردار بوده است. شاید وجود همین ارزشهاست که هرچندگاه یک‌بار قومی را به این دیار گسیل داشته آنگونه که کرمان میزبانی میهمانان ناخوانده‌ای را برعهده داشت ، که اکثراً می‌آمدند و آنچه از این حضور و عبور نامبارک برجای می‌ماند ویرانی واندوه و مصیبت بود . اما مردم کرمان با صبر و متانتی وصف‌ناشدنی در مقابل تمامی این سختی‌ها بردباری و تحمل نشان دادند و هرگز از پای نیفتادند .خصوصیات بارز اخلاقی من‌جمله خونگرمی و مهمان‌نوازی آنان اکثرا در رهگذر همین حوادث رقم خورد .

از جمله ویژگیهای دیگر کرمان ، وجود آثار تاریخی ارزشمند، تفرجگاههای خوش آب و هوا و مناطقی است که در پاییز ، زمستان ، و تابستان پنجره‌ای به بوستان بهار را بر روی انسان می‌گشاید و خستگی را از تن انسان می‌زداید او را به ستایش و تسبیح خداوند وا می‌دارد نکته مهم اینکه آثار تاریخی

این شهر از تنوع خاصی برخوردار می‌باشد و با سلایق مختلف سازگار است به گونه‌ای که رضایت هرکس با هرعلاقه‌ای را تامین می‌کند.

ارگ بم:
ارگ بم قدیمی‌ترین و بزرگترین بنای خشتی جهان است که درشهر بم واقع می‌باشد این بنا که در زلزله ۵ ، دیماه نیمه ویران شد هم اکنون درحال بازسازی است و گردشگران فراوانی را از سراسر دنیا برای دیدو بازدید از مراحل بازسازی و آثار بجامانده به سوی خود فرا می‌خواند .

باغ شاهزاده ماهان:
باغ زیبا و مصفایی که با بیش از یک قرن قدمت و پیشینه تاریخی در دامان کوههای سر به فلک کشیده هزار آرمیده و چشم و چراغ باغهای کنونی ایران به شماره می‌آید. این باغ در سال ۱۲۹۷ هجری قمری توسط عبدالحمید میرزا

فرمانفرما ناصرالدوله شاهزاده قاجار بنا گردیده است .

روستای میمند در ۳۶ کیلومتری شهرستان شهر بابک قرار دارد و مجموعه‌ای از ۴۰۰ خانه، مسجد، حسینیه، حمام و مدرسه است که همگی در دل کوه کنده شده‌اند فصول مناسب برای بازدید از این روستا بهار و تابستان می‌باشد.

حمام گنجعلیخان یکی از شاهکارهای معماری عصر‌‌صفویه می‌باشد. سردر این حمام، با خطوطی ازعلیرضا عباسی خوشنویس معروف عصر صفویه زینت‌یافته و بخشهای مختلف آن عبارتند از:

سرسرا، دالان، رخت کن، هشتی و گرم‌خانه می‌باشد.

گنبد جبلیه:
این گنبد که به گنبد گبری نیز معروف است در عصر ساسانی و قبل از اسلام بنا شده است. گنبد جبلیه که تنها بنای سنگی کرمان است بر اساس یک افسانه از ملات شیر شتر ساخته شده است و در شرق شهرکرمان قرار دارد.

باغ سنگی سیرجان این باغ که از شاهکارهای تاریخی است در فاصله ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی سیرجان قرار دارد و بدست فردی ناشنوا به‌نام درویش خان گنگ اسفندیارپور حدود ۳۵ سال پیش ساخته شده است.

آبشار راین:
شهر راین یکی از ییلاق‌های دیدنی استان کرمان است که در فاصله ۱۱۰‌‌کیلومتری کرمان واقع است . این ییلاق از نقاط خوش آب و هوای استان به‌شمار می‌رود که در دامنه کوه هزار بلندترین قله استان و سومین قله ایران قرار دارد که یکی از جاذبه‌های آن، آبشار این شهر می‌باشد.

بازار بزرگ کرمان:
پیکره به هم تنیده بازار در مرکز بافت قدیم کرمان با مظاهر زیبایی از ادوار گذشته به یادگار مانده است و ویژگیهای معماریش بینندگان را متحیر می‌کند. بازار کرمان یکی از مهمترین بازارهای ایرانی به شمار می‌رود که مجموعه‌های با ارزشی را در خود دارد از جمله مجموعه گنجعلی‌خان، ابراهیم خان، وکیل و ...

میدان گنجعلیخان:
این میدان محوریت مجموعه گنجعلیخان را برعهده دارد که در سه طرف آن بازار مسگری، بازار گنجعلیخان واقع شده و در گذشته بعنوان بارانداز و محل خرید و فروش کالاهایی بود که از اطراف و اکناف به کرمان وارد می‌شد.